A kínai nők egykor babákon mutogatták el panaszaikat az orvosnak
2019. március 28. 18:51 Múlt-kor
Ha a 18. században egy kínai nőnek orvosi panasza volt, a legtöbb esetben nem láthatta orvosát. Ehelyett egy függöny vagy bambusz paraván mögött ülve, kezével – vagy egy szolgálónője kezével – átnyúlva egy meztelen nőt formázó elefántcsont babán mutogatta el, hol érez fájdalmat. Ha a beteget nehéz légzés gyötörte, a figura mellkasán futtatta végig ujját. Menstruációs fájdalmak esetén a baba hasára tette ujját, fejfájás esetén a figura kiálló kontyára. Az orvos e szinte rejtjeles kommunikáció alapján állította fel diagnózisát.
Korábban
A kínai Csing-dinasztia utolsó évszázadaiban ezek az apró babák voltak a betegségben szenvedő nők egyetlen eszköze. A 14. századtól a 19. század végéig, a Ming és Csing-dinasztiák korában a szüzesség és érintetlenség olyan kultusza alakult ki, amely lehetetlenné tette, hogy egy férfi orvos fizikailag megvizsgáljon egy női pácienst, vagy akár csak azt, hogy az levetkőzzön a jelenlétében. Orvos a korabeli Kínában pedig csak férfiakból lehetett. 1879-ben a Kantoni Misszionárius Kórház lett az első orvosi intézmény, amely nőket engedett orvostanhallgatói közé. Ez a döntés sem az egyenjogúság jegyében született, sokkal inkább e helyzet megoldására.
A kínai „diagnosztikai babák” fekvő nőt ábrázolnak, teljesen meztelenül – kivéve a csuklóin lévő karkötőket, illetve esetenként a kezében lévő legyezőt. Habár a legtöbbjük elefántcsontból készült, lehettek jádéból, borostyánból, bronzból, fából vagy akár lazuritból is. A figurák szinte egytől egyig ugyanabban a pózban vannak: bal karukon könyökölnek, másik karjuk testükön nyugszik. A faragók különbséget tettek a felnőtt nőket ábrázoló, kontyba fogott hajú babák és a lányokat jelképező, befont vagy két lófarokba fogott hajúak között. A korai darabok sokszor ábrázolják a nőket zsugorított „lótuszlábakkal”, amelyek a lábzsugorítás borzasztóan fájdalmas és egészségtelen, ám a korban nagy mértékben szexualizált gyakorlatára emlékeztetnek. A szemérmesség megtartása érdekében a figurákat mindig cipőben vagy bekötözött lábfejjel ábrázolták..
A felsőbb osztályokhoz tartozó asszonyok saját, nekik készült babáikat vihették az orvos elé, míg a szegényebb nőknek az orvos saját, egyszerűbb figuráival kellett beérniük. A gazdagabbak babái akár saját bútorral, például ággyal vagy heverővel is rendelkezhettek, amelyek sokszor valódi selyempárnákkal vagy hímzett takarókkal voltak ellátva. Az igazán tehetős nők a személyes kontaktus legutolsó elemét is elhagyhatták: egyszerűen bejelölhették a fájdalmas területet babájukon tussal vagy faszénnel, és egy küldönccel az orvoshoz juttathatták.
A kínai császárkor vége felé az orvosok semmiféle kivetnivalót nem láttak abban, hogy mutogatás és szavak (vagy még ennyi se) alapján diagnosztizáljanak betegségeket. Nem állt ez túl messze a férfiak esetén bevett gyakorlattól – őket sem volt szokás az orvosnak megérinteni, mivel ezt alantas tevékenységnek tartották. Nem meglepő módon az elefántcsont babák simára csiszolt felületei nem bizonyultak elegendő információforrásnak a különféle jellegzetesen női gondok esetén. A nőgyógyászati vagy szülészeti jellegű gondok esetében az orvos helyét mindenképpen a bábának vagy egyéb, alsóbb osztálybeli női dolgozónak kellett átvennie, akinek szabad volt beszélnie a nőkkel, és hozzájuk érni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap