Az „igazi” Valak – honnan származik Az apáca rejtélyes főgonosza?
2018. október 16. 12:58 Múlt-kor
Túlzás nélkül kijelenthető, hogy az utóbbi években valóságos reneszánszukat élik a paranormális jelenségekkel, szellemekkel és démonokkal foglalkozó horrorfilmek. Különösen nagy népszerűségnek örvend a Démonok között (The Conjuring) sorozat, amely idén már az ötödik alkotással örvendeztette meg a rajongókat. Az apáca című film egy erdélyi kolostorban játszódik, ahol egy apáca alakot öltött, Valak nevű démon terrorizálja a szereplőket.
Korábban
A sorozat filmjei rendszerint a hangzatos, „Igaz történet alapján” felvezetéssel kezdődnek. Ez valószínűleg annyiban igaz, hogy a filmekben központi szerepet játszó ördögűzéssel foglalkozó Warren-házaspár tényleg valós személyek. A 2006-ban elhunyt Ed és a még napjainkban is élő Lorraine Warren a 20. század második felében az Egyesült Államok jól ismert szellemvadászai és paranormális jelenség kutatói voltak. A filmek cselekményei pedig valóban az általuk feljegyzett történeteken alapulnak.
Bár Warrenék történeteinek valóságtartalma finoman szólva is eléggé kétséges, Valak alakját bizonyosan nem ők találták ki. A démon neve legalább négyszáz éve ismert Európában, a körülötte kialakult hagyomány gyökerei pedig szinte bizonyosan még régebbre nyúlnak vissza.
A 17. század közepén keletkezett Salamon kis kulcsai című grimoár – vagyis mágiatankönyv – 72 démon nevét, tulajdonságait és legyőzésének módját sorolja fel. A benne leírt varázslatok annak a hagyománykörnek a részeit képezik, amely szerint az ókori Izrael felett uralkodó Salamon király uralkodása alatt egy sor démonnal küzdött meg és aratott felettük győzelmet.
A korábbi – mára javarészt elveszett – szövegekből összeszerkesztett könyvben a 62. helyet foglalja el Valak, aki a leírás szerint egy angyalszárnyakkal rendelkező fiú képében jelenik meg, aki egy kétfejű sárkány hátán lovagol. A később keletkezett hasonló műfajú munkák különböző rangokban említik Valakot, aki a hagyomány szerint 20-30 démoni légiót vezet, különleges képességei között pedig olyan elemeket találunk, mint a kígyók irányítása vagy az elrejtett kincsek felkutatása.
A hagyomány történetéhez tartozik, hogy a Bibliában nem olvashatunk Salamon király démonűző „hobbijáról”. Ennek megfelelően a Katolikus Egyház igyekezett is fellépni az ilyesfajta babonaságokkal szemben, így a grimoárok gyakran kötöttek ki az Indexen, vagyis a betiltott könyvek sorában. Az inkvizítorok és az egyházfegyelemről gondoskodni igyekvő püspökök nagy bánatára azonban az alsópapságban továbbra is nagy népszerűségnek örvendtek ezek a munkák.
Valószínűleg ennek köszönhető, hogy Valak neve még a 20. században is ismert maradt és így jó alapanyagot szolgáltathatott a Warren-házaspár egyik történetéhez. Igaz, megjelenése jelentősen átalakult az elmúlt néhány évtizedben. A grimoáriodalomban felbukkanó angyalszárnyú fiú Warrenék eredeti elbeszélésében már egy csuklyát viselő, kavargó tornádószerű lényként jelenik meg. A filmrendező azonban ezzel sem volt teljesen elégedett, így – nyilván a történethez igazítva – Valak már egy apáca alakjában toppant a mozivászonra 2018-ban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
3. A keleti és a nyugati blokk jellemzői a kétpólusú világ időszakában
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
- Párhuzamosan kellett kül- és belpolitikailag is legitimálni Németország újraegyesülését
- 10 tény a berlini falról
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap