A 19. században még kínzóeszközként használták a „futópadot”
2017. szeptember 12. 08:24
Az 1800-as években alighanem senki se szeretett volna önszántából felszállni egy „futópadra”, ez ugyanis azt jelentette volna, hogy éppen fájdalmas „leckét” kap a kemény munka áldásos hatásairól. Ráadásul egy börtönben.
Korábban
A taposómalom (az angolban a taposómalmot és a futópadot ugyanazzal a szóval, a treadmillel jelölik) kínzóeszközként való alkalmazását a 19. század elején vezették be, amikor a büntetés-végrehajtás atyaúristenei egy olyan szerkezet megalkotásán fáradoztak, amely ugyan nem halállal bünteti az elítélteket, de felér egy halálbüntetéssel – olvasható a Smithsonian cikkében.
Feltalálója, az angol mérnök Sir William Cubitt úgy vélte, az eszköz segíteni fog „megreformálni” a makacs és lusta börtönrabokat. Cubitt a korabeli börtönreformerekhez hasonlóan úgy vélte, az elítélteket szorgalomra kell nevelni, és ha ennek az az ára, hogy megjárják a poklot, hát legyen. A futópad (taposómalom) 19. századi, leginkább egy óriási fogaskerékre emlékeztető változatában a raboknak egy hatalmas kerékre szerelt „lépcsőkön” kellett lépkedniük.
Később a malomiparban valamint vízszivattyúknál is igénybe vették ezeket az emberi erővel hajtott szerkezeteket, a rabok tekintetében azonban másról volt szó. Esetükben egy haszontalan, de kimerítő kínzási eljárásról volt szó, amely megfelelt a kemény munkával történő vezeklés viktoriánus ideáljának. A foglyoknak rendkívül hosszú „műszakokban” több ezer lábnak (egy láb 30,48 cm) megfelelő távot kellett megmászniuk. A szegényes táplálkozás mellett ez az erőfeszítés gyakran vezetett sérülésekhez és betegségekhez, ez azonban nem akadályozta meg a brit és az amerikai büntetés-végrehajtásiv intézeteket, hogy ilyen szerkezeteket vásároljanak.
Taposómalmot kínzóeszközként elsőként Angliában használtak 1818-ban, majd az eszköz négy évvel később már New Yorkban is megjelent. A korabeli „futópad” az amerikai városban egy 18 méter hosszú, a börtön közelében található kétemeletes kőházban kapott helyet – írta Hugh Macatamney 1909-ben, New York történetéről szóló könyvében. Kétpercenkként megszólalt egy csengő, ilyenkor az egyik rab leülhetett egy kicsit pihenni, míg egy másik átvette a helyét. A művelet ily módon folyamatosan, több órán át tartott.
Bár Macatamney szerint a rabok gabonát őröltek, a történészek újabb generációi bebizonyították, hogy valójában erről szó sem volt. Anélkül, hogy azzal bármilyen célt is elértek volna, az elítéltek 2500 lábnak (762 méternek) megfelelő távot „lépcsőztek” óránként.
A New York-i börtönfutópad felállítását követően a szerkezet az egész Egyesült Államokban elterjedt. Nem véletlenül. 1824-ben egy James Hardie nevű börtönőr arról számolt be, hogy az eszköz még a legdacosabb elítélteket is megszelidíti. Úgy gondolta, főként a taposómalom monoton szilárdsága kelt rémületet a foglyokban.
Az Egyesült Államokban idővel egyre gyakrabban kaptak más, igyancsak fárasztó, de eredménnyel kecsegtető feladatokat a foglyok: ilyen volt például a gyapotszedés, a kőtörés vagy a kőműves munka. Angliában azonban továbbra is népszerű maradt a szerkezet, egészen addig, míg a 19. század végén végül – túlzott kegyetlenségére hivatkozva – beszüntették az alkalmazását, majd 1902-ben be is tiltották az eszközt.
A taposómalom kései áldoazatai közé tartozott a homoszexualitása miatt 1895-ben két év kényszermunkára ítélt Oscar Wilde, akit akár napi hat óránt keresztül is „dolgoztathattak” a kegyetlen szerkezeten. Nem túlzás kijelenteni, a „futópadozás” hozzájárult a három évvel szabadulása után bekövetkezett halálához.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.