Egyiptom cáfolja a Nofertiti-múmiát
2003. június 13. 15:35
Az egyiptomi régészeti ásatások vezetője elutasítja azokat a híreszteléseket, amelyek szerint egy brit archeológus azonosította volna a legendás szépségű egyiptomi királyné, Nofertiti múmiáját.
Korábban
A múmia már 1898-ban felszínre került, de most azonosították az ókori Egyiptom legendás szépségű királynőjével, Nofertitivel. Szkeptikusok szerint nem állítható biztosan, hogy Nofertitiről van szó. Valószínűleg további összehasonlító vizsgálatok szűk
Mint arról a napokban beszámoltunk, Joann Fletcher, a brit York Egyetem régésze június 9-én azt a bejelentést tette, hogy olyan hasonlóságot fedezett föl egy 1898-ban a Királyok völgyében feltárt sírkamárban lefotózott múmia és a berlini Egyiptomi Múzeumban található Nofertiti-büszt (mészkőből készült mellszobor) között, amely nem lehet a véletlen műve. A kamrát, s benne a múmiát 1898-ban Victor Loret francia régész találta meg II. Amenhotep sírjának oldalsó kamrájában, majd a sírt 1907-ben visszafalazták.
Zahi Hawass, az egyiptomi régészeti ásatások felügyelője azonban elveti a feltételezést. Ez a gondolat nem alapszik tényeken vagy bizonyítékokon - mondja. Hawass bírálata elsősorban arra irányul, hogy Flecher érvelése csupán a múmia és a Nofertiti-büszt közti hasonló külső jegyeken - a hattyúnyakon és a finom vonásokon - alapszik. "Az Amarna-kor művészetében megszokott volt a király és a királyné idealizált ábrázolása, a valóságos vonások nem jelentek meg a festményeken, szobrokon."
Az arcvonásokat illető hasonlóság mellett Fletcher a múmia mellett talált parókát tekinti az azonosság további bizonyítékának. Amikor a kutató 2002 júniusában először látogatta meg KV35 jelű kripta titkos kamráját az ősi királyi temetkezőhelyen, a luxori Királyok Völgyében, a mumifikálási munka mellett az ókori egyiptomi hajviseletek tanulmányozására szakosodott szakértőként, egy núbiai stílusú paróka azonosítása kapcsán érkezett a helyszínre. Ez a parókatípus a XVIII. dinasztia korában, Ekhnaton uralkodása alatt volt igen kedvelt a királyi származású nők körében.
A kutató szerint Nofertiti múmiájának azonosításához felhasználták még leborotvált fejét és - a büsztön is pontosan megfigyelhető - fülcimpáját is, melyen két fülbevalónak volt helye. Röntgenezéssel ékszereket azonosítottak a múmia szétzúzott mellkasában is. További tanúságként szolgál a királyi eredet mellett, hogy a múmia karja fáraói stílusban volt hajlítva, s ujjai egy már régen ellopott királyi jogart markoltnak - állítja Fletcher.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap