2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A sofőré lett a "szomorú királyné" öröksége

2016. február 24. 09:59 MTI

Bátyja sofőrjére szállt Reza Pahlavi néhai iráni sah 2001-ben elhunyt második feleségének hagyatéka egy keddi kölni bírósági döntés szerint. Szoraja Iszfandiari a fivérét jelölte meg örökösének, Németországban élő testvére azonban néhány nappal a "szomorú királyné" után szintén elhunyt. A férfi egy jegyzetfüzetben rövid végrendeletet hagyott hátra, amelyben sofőrjére, egyben titkárára hagyta vagyonát.

Szoraja rokonai és a sofőr között évekig tartó pereskedés vette kezdetét, amelynek a keddi bírósági döntés vetett véget azzal, hogy érvényesnek ismerte el a jegyzetfüzetbe firkantott végrendeletet, és úgy határozott, hogy Bidzsán Iszfandiari németországi vagyona a sofőré. A vagyon nagysága nem ismert.

Szoraja Iszfandiari 1932-ben született Iszfahánban, az egykori perzsa birodalom volt fővárosában. Anyja német volt, apja a bahtijári törzs egyik vezető családjának leszármazottja. Nagyapja a 19. század végén a bahtijárik legfőbb vezetője volt. Szoraja angol misszionáriusok iráni iskolájában nevelkedett, majd egy előkelő svájci lányintézetben töltötte kamaszéveit.

Kivételes szépsége mellett előkelő származása is szerepet játszott abban, hogy Reza Pahlavi őt választotta társául a pávatrónra, amikor az 1940-es évek végén elvált első feleségétől, Fauzia hercegnőtől, aki az egyiptomi Faruk király testvére volt. A sah saját húgát küldte leánykérőbe a gazdag olajmezőket birtokló befolyásos családhoz, és 1951-ben ülte meg lakodalmát Szorajával.

A királyi hitvesnek termett bahtijári hercegnő csalódást okozott az uralkodónak: nem tudta trónörökössel megajándékozni. Pahlavi, aki biztosítani akarta családja utódlását az iráni trónon, 1957-ben elvált tőle. Szoraja a következő év tavaszán elhagyta Teheránt.

Később Rómában, Németországban és Franciaországban élt, próbálkozott a színészi pályával, nem túl nagy sikerrel. Sokat utazott, számos kaland és küszöbönálló házasságok híre lengte körül, de biztosan csak annyit tudni, hogy öt évig élt együtt egy fiatal olasz rendezővel, aki azonban életét vesztette egy repülőgép-szerencsétlenségben. A boldogtalan szépség 1991-ben A magány palotája címen adta közre élettörténetét. Hatvankilenc évesen halt meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár