Kínából származik a legkorábbi írás
2003. április 18. 12:37
11 különböző szimbólumot találtak a teknőspáncélokon, melyek emberi maradványok mellett 24 neolitikus sírban kerültek felszínre a nyugat kínai Henan tartományban, Jiahu városában. A C-14-es vizsgálatok alapján a maradványokat i.e. 6600 és 6200 közé datálták. A teknőspáncélba vésett jelek tehát kétezer évvel idősebbek, mint az eddig legkorábbinak ismert mezopotámiai írás nyomai
A most előásott maradványokon található szimbólumok a szem és az ablak jeléhez illetve a nyolcas és a húszas számhoz hasonlítanak a Shang írásban.
A kutatást végző Garman Harbottle, a new yorki Brookhaven laboratóriumának vezetője és három kínai régész kollégája az anhui egyetemről a BBC-nek elmondta „Ha veszünk egy üveget, melyen egy koponya alatt két keresztbe tett csont látható, akkor rögtön tudjuk, hogy az üveg mérget tartalmaz, anélkül, hogy ismernénk, miként kell kiejteni a méreg szót. A jelek tehát fogalmakat közvetítenek, s nem volna meglepetés, ha ez is efféle jel lenne.”
David N. Keightley, a berkeley-i California Egyetem professzora viszont ennél jóval alaposabb érvelést szeretne hallani a mostani lelet és Shang írás kapcsolatának elismeréséhez: „Legalább ötezer év telt el a kettő között, ezért eléggé meglepne, ha tényleg összefüggnének.”
Az ősi kínai kultúra régész szakértői között tehát azonnal beindult a vita. Garman Harbottle a Sárga folyó mentén előkerült maradványok a neolitikumtól a Shang-időszakig jellemzően azonos jelhasználatára építi álláspontját - ekkor ugyanis megjelenik egy jóval összetettebb írásrendszer. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy nem a neolitikus szimbólumok és a megfeleltethető Shang-kori karakterek jelentésazonosságáról van szó.
David N. Keightley szerint viszont „a régészek kirakós játékot játszanak – a mostani lelet pedig rendellenes. A szimbólumok nagyon korai voltuk miatt nem nevezhetők írásnak, amíg erre megnyugtató bizonyíték nem áll rendelkezésre.” Ráadásul a Jiahu környékén feltárt neolitikus kultúra talán nem is volt annyira összetett, hogy megkívánja egy önálló írásrendszer kialakulását. Keightley szerint ugyanakkor a jelek meglehetősen sematikusak, stilizáltak, ami éppenséggel tényleg a kínai írásjelek sajátja.
A teknőspáncélok mellett talált apró kavicshalmok a jiahui kutatók szerint a teknőspáncélba helyezve sámánisztikus rituálék során csörgőként szolgáltak. Az egyik sírban ugyanis nyolc hasonló teknőspáncélt találtak egy fejnélküli ember csontvázának maradványira helyezve, egy olyan temetkezési helyen, ahol 1999-ben régészek ókori csontsípokat is előástak. Ezek tehát az eddig ismert legkorábbi hangszerek.
A kutatási jelentés teljes terjedelmében az Antiquity folyóirat legfrissebb számában olvasható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.