A Sivatagi Róka bukása
2003. április 2. 06:14
A mostani Irak elleni hadjárat sok mindenben felülmúlja az első Öböl-háborút, de még inkább az 1998-ban indított Sivatagi Róka hadműveletet - amire azért nem annyira büszkék az amerikaiak, de még az angolok sem. A szövetségesek akkor sem kaptak ENSZ-felhatalmazást, így tiszavirág életű magánjellegű akciójukkal csak azt érték el, hogy Szaddám Huszeinből még nagyobb nemzeti hőst kreáltak
róka fogta csukamáj-olaj |
Az előjáték
Az iraki hatóságok és az ENSZ fegyverzetellenőrei közötti párharc 1997 novemberében ért véget, miután Irak kiutasította a kéksisakosokat az ország területéről. 1998 augusztusára Szaddám Huszein végleg lehetetlenné tette az ENSZ-misszió működését. A Huszeinnel folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre. Miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsában lázasan vitatkoztak arról, hogy milyen lépéseket tegyenek Irak ellen, Bill Clinton amerikai elnök ország-világ előtt bejelentette, hogy akcióba fog lépni a nemzetközi egyezményeket semmibe vevő Iraki diktátor ellen.
A támadás
1998. december 16-án kezdődtek el az Irak elleni amerikai és brit légicsapások, amelyek december 19-én, pontosan egy nappal a muszlimok szent ünnepe, a Ramadám előtt fejeződtek be. A támadások katonai központok, légitámaszpontok és rakétákat előállító gyárak ellen irányultak. A Pentagon célja az volt, hogy az ezen célpontok elleni támadással végleg negligálja az iraki tömegpusztító fegyverek raktárait, és azok gyilkos tartalmát.
Prüszkölő Sivatagi Róka
Az ENSZ felhatalmazása nélkül indított hadművelet nemzetközi felháborodást keltett. A világ egyetlen talpon maradt szuperhatalmának, az USA-nak, és az egykori gyarmattartó Nagy- Britanniának közös, Irak elleni akciója felkorbácsolta az indulatokat világszerte. A Biztonsági Tanács jóváhagyásának hiánya , a szent ünnep, a Ramadám előtt egy iszlám állam ellen elkövetett támadás, és a két nagyhatalom összefogása a gyönge Irak ellen Szaddám Huszeinből, a vérengző diktátorból egy csapásra rokonszenves, államáért meghalni kész államférfit csinált.
Háború a szőnyeg alatt
A további nemzetközi bonyodalmak elkerülése érdekében, az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia taktikát változtatott. 1999 januárjától a brit és amerikai harci repülőgépek az Irak északi területén létrehozott repüléstilalmi zónán belül támadtak célpontokat - mintegy így legitimizálva a légicsapásokat. A törökországi légibázisokról felszálló repülőgépek az Északi Járőr fedőnevű hadművelet keretében támadtak. (Az Északi Járőrt 1997-ben indították útjára, azzal a céllal, hogy az északi repüléstilalmi zónát a levegőből ellenőrizzék.)
Az angolszászok akciója csendesen, mindenféle diplomáciai vihar nélkül zajlott, így ebben a tekintetben akár sikeresnek is tekinthető. Csakhogy a több mint száz napon keresztül zajló bombázások nem érték el fő céljukat. A mumus, Szaddám a helyén maradt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap