Kambodzsa visszakapja a templomi harcos szobrát
2014. május 8. 16:54
Kambodzsa visszakapja a Koh Ker-i tempolmegyüttes egyik ősi szobrát a pasadenai Simon Norton Múzeumtól. A 10. századi műkincset az 1970-es évek véres kambodzsai polgárháborúja idején mozdíthatták el a helyéről.
Korábban
A kezét és lábát vesztett, életnagyságú mészkőfigura, a "templomi harcos" szobra már csaknem négy évtizede látható a pasadenai múzeumban. A 152 centiméteres alkotás a hindu mitológia egyik központi történetének, a Durjódhana és Bhíma közötti viadalnak az egyik szereplőjét, Bhímát ábrázolja.
A Simon Norton Múzeum munkatársai már találkoztak a kambodzsai állam képviselőivel. A szobrok visszaadása "baráti gesztus, melyet kambodzsai vezetők kivételes és megtagadhatatlan kérésére teszünk: segítséget kértek tőlünk a nemzet lelki épségének helyreállítására" - olvasható a múzeum közleményében.
A Simon Norton Múzeum a Bhíma-szobrot 1976-ban vásárolta egy jó hírű New York-i műkincskereskedőtől, ám az 1970-es évek háborús viszonyai miatt nem világos, mi történhetett a szoborral, mielőtt a kereskedőhöz került - írta a múzeum. Kambodzsa úgy véli, az alkotást az ezeréves Praszat Csen templomból lopták. A visszajuttatás körülményeiről később adnak tájékoztatást. A megállapodás része, hogy Kambodzsa időszakosan más ősi szobrokat kölcsönöz a múzeumnak - áll a közleményben.
A Praszat Csen templom összes szobrának visszaszerzésére tett erőfeszítésekben jelentős előrelépés a Bhíma-szobor átadása. A Koh Ker-i Praszat Csen templomból a hetvenes években elrabolt hatalmas kőtábla kilenc alakját kívánják újraegyesíteni egy új múzeumban. A kilenc figura közül ketten küzdenek, heten a viadal nézői. Szakértők szerint a szobrokat a polgárháború idején levágták a talapzatukról, néhányukat kicsempézték az országból, és végül külföldi magángyűjteményekben vagy múzeumokban kötöttek ki. A szoborcsoport három nézőfiguráját júniusban már visszaadta a New York-i Metropolitan Múzeum.
A Sotheby's aukciósház Durjódhana szobrának visszaadásába egyezett bele. A műkincset 2011-ben vették fel a katalógusukba, miután a korábbi belga tulajdonos özvegye aukcióra ajánlotta fel. Később az aukciós ház visszavonta a műtárgyat a katalógusból és tavaly megállapodott a műkincs visszaszolgáltatásáról, ezzel rendezték az Egyesült Államokban ellenük indított pert.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap