2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nem XVI. Lajosé a vérfoltos tök

2014. április 28. 08:54

A legenda szerint két évszázaddal azt követően, hogy a forrongó francia nép kivégezte felszentelt uralkodóját, XVI. Lajost, zsebkendőiket királyi vérébe mártották. Tavaly egy ilyen forradalmi szuvenírként őrzött, véres szövetdarabot vizsgáltak, amelyet egy szárított tök őrzött meg. Az akkori elemzések kapcsolatot mutattak a lelet, valamint a Bourbon uralkodó között, azonban egy újabb genetikai bizonyíték kétségbe vonja a bizarr francia ereklye hitelességét.

A kutatók már évek óta próbálják bebizonyítani vagy megcáfolni azt az állítást, amely szerint egy díszes lopótökben található vérminta az 1793. január 21-én kivégzett XVI. Lajos (uralkodott: 1774-1791) francia királyhoz tartozik. A szárított, kivájt tök forradalmi hősök portréival és szövegekkel van díszítve, az egyiken a következő írás olvasható: „Január 21-én Maximilien Bourdaloue zsebkendőjét a lefejezett XVI. Lajos vérébe mártá.” Az említett francia úr vélhetően a tökbe rejtette a becses szuvenírt, majd kidíszítette a tárolóeszközt.

A baljós ereklye egy évszázadra egy itáliai család tulajdonába került. Három évvel ezelőtt a dísznövényben talált vérfoltból vett DNS-minta elemzéséből kiderült, hogy gazdája valószínűleg hasonlít a lefejezett uralkodóhoz – például neki is kék szeme volt. Azonban a DNS-nek nem lévén semmilyen királyi kapcsolódása, a kutatók nem tudták minden kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a vér Lajosé volt.

Tavaly a maradványokat felhasználva a kutatócsapatnak sikerült genetikai kapcsolatot találni Lajos 16. századi ősének, IV. Henrik (1589-1610) francia királynak mumifikálódott fejével, amivel két legyet ütöttek egy csapásra: a két férfit elválasztó hét generáció által mindkét lelet hitelessé vált. A kutatásuk akkor megmutatta, hogy a maradványok tulajdonosai apai vonalon – felmenőik közvetlen kapcsolatán át – genetikai örökösöknek számítanak.

A mostani genetikai kutatás szerint azonban a vérfoltos szövet nem egyezik a király leszármazottainak "DNS-aláírásával", valamint a szöveten lévő vérfolt egykori gazdája nem volt magas és kék szemű, mint Lajos. A balsorsú francia uralkodó ismert volt hatalmas termetéről, valószínűleg több mint 185 centiméter magas volt. "Az a személy, akinek a vérét megőrizte a tök nagy valószínűség szerint barna volt" - mondta Carles Lalueza-Fox spanyol kutató.

A genom néhány tulajdonsága észak-itáliai eredetre utalt, ez pedig alig egyeztethető össze a Bourbon-családdal, ugyanis 16 ükszülőből csupán egy, II. Viktor Amadé szárd-piemonti király (1666-1732) származik Itália északi részéről.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár