Földradar mutathatja meg az elveszett kolónia nyomát
2013. december 11. 08:44
Több mint négyszáz éve nem tudni, mi lett a sorsa az első amerikai angol gyarmat megalapítására érkező, majd nyomtalanul eltűnt 120 telepesnek. A telepesek jelenlétére utaló egyik több száz éves térkép nyomán elindult geofizikai kutatások ígéretesnek bizonyultak.
1587 augusztusában 116 telepes (17 nővel és 9 gyerekkel) ért partot a mai Észak-Karolina melletti Roanoke-sziget északi részén. Az Angliából kivándorlók első alkalommal hoztak létre állandó települést az Újvilágban, de ma egy pár levélen kívül szinte semmit nem tudunk róluk, hiszen egy utánpótlással érkező hajó 1590 júliusában egyetlen élő telepest sem talált a szigeten.
Sorsuk a mai napig ismeretlen, egyes feltételezések szerint a kolónia vezetője, Sir Ralph Lane agresszivitása miatt a korábban békés indiánok fordultak ellenük, míg mások szerint a viszontagságos időjárás miatt betelepültek a szárazföldre, és az indiánok között éltek tovább. Egy harmadik elmélet arra utal, hogy a dél felől érkező spanyolok végeztek a kolónia lakóival.
A DNS-vizsgálatok egyelőre nem vezettek eredményre, azonban egy tavaly előkerült nyom révén egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy fény derüljön a telepesek eltűnésének rejtélyére. A térképet a Sir Walter Raleight első útjára elkísérő John White az 1580-as évek végén készítette, s két tintafolt található rajta; az egyik valószínűleg hibás, a másik azonban – ami a mai észak-karolinai Bertie megye területén található – úgy tűnik, egy erődöt rejt. Az amerikai és a brit tudósok szerint az erőd szimbóluma, egy láthatatlan tintával írt rombusz – amelyre papírt ragasztottak, hogy még jobban elrejtsék – jelezheti, hogy merre járhattak a telepesek.
A térkép közepén jelzett erőd
A kutatók vélekedése szerint a korai brit telepesek nyugatra vándoroltak tovább a Chowan és a Roanoke folyók tölcsértorkolata felett. Malcolm LeCompte, az észak-karolinai Elizabeth City State University munkatársa ennek nyomán indult el és földradarral végezte el a terület szisztematikus vizsgálatát; a geofizikai módszer a nagyfrekvenciás elektromágneses hullámok alkalmazásán alapul, s az utóbbi években előszeretettel alkalmazzák a régészetben.
Kutatásuk során LeCompte és kollégái eddig ismeretlen, fából készült épület maradványait azonosították mintegy egy méterrel a föld alatt, ami azt sejteti, hogy a terület a gyarmati időben is lakott volt. Az Albemarle-i Múzeum most azt javasolja, hogy LeCompték kutatásának eredményét úgynevezett proton-precessziós magnetométerrel ellenőrizzék, ez ugyanis képes a földfelszíntől négy méter mélyen levő tárgyak azonosítására is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- Az örök élet elnyerésének esélyét növelte a luxuscikknek számító Halottak Könyve
- Hollandia régészeti leleteket adott vissza Egyiptomnak
- Három különböző arcot is kapott a rejtélyes körülmények között elhunyt Tutanhamon
- Városonként eltérő teremtésmítoszok jöttek létre az ókori Egyiptomban
- Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap