2024. nyár: Hírhedt emberrablások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

260 évvel ezelőtt csaknem kiürült Nyíregyháza

2013. május 9. 14:47 MTI

Újratelepítésének 260. évfordulóját ünnepli a hétvégén Nyíregyháza, az 1753-as eseményre háromnapos kulturális programmal emlékezik a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely. Több mint két és fél évszázaddal ezelőtt, az 1700-as évek közepére erősen megfogyatkozott az akkor községként jegyzett Nyíregyháza, alig négyszáz lakosa maradt a településnek.

A teljes elnéptelenedést gróf Károlyi Ferenc - aki akkoriban a nyíregyházi határ legnagyobb részét birtokolta - úgy próbálta megakadályozni, hogy máshonnan igyekezett lakókat telepíteni a községbe. Ösztönzésére Petrikovits János szarvasi csizmadiamester 1753-ban kezdte toborozni a betelepülőket a valamikori Szarvason, Békéscsabán, Orosházán és Mezőberényben. Az ország déli területei mellett érkeztek tót, szlovák ajkú lakók a felvidéki Gömörről, Zólyomról, valamint a történelmi Gömör és Hont vármegye más településeiről is.

Az őslakosság és az új otthonra talált betelepülők révén indult ismét növekedésnek Nyíregyháza, amely 1786-ban már mezővárosi rangot kapott. Később, 1803-ban és 1824-ben a település lakói örökre kiváltották magukat a földesúri uralom alól, 1837-ben a város V. Ferdinánd királytól privilégiumot kapott, megkezdődhetett a polgárosodás. A megyeszékhelyi címet 1876-ban kapta meg Nyíregyháza, amelynek ma 120 ezer lakója van.

Az újratelepítésre emlékező program - mint azt Jászai Menyhért, a település alpolgármestere csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta - pénteken 9 órakor várostörténeti kiállítással és konferenciával kezdődik Nyíregyházán a helyi levéltárban és a múzeumban. Délután fotókiállítást nyitnak a Pál Gyula Teremben, ahol a település "régi arcát" mutatják meg a valamikori fényképfelvételek.

Az első napon 15 óra 30 perckor ünnepi megemlékezés kezdődik, a városháza mellett megkoszorúzzák a városalapítóként tisztelt gróf Károlyi Ferenc és Petrikovits János szobrát. Utána a helyi könyvtárban nyitnak tárlatot, korabeli képes levelezőlapokon lesznek láthatók az egykori Nyíregyháza épületei, utcarészei. Ezt követően hét együttes fellépésével lesz könnyűzenei koncert a polgármesteri hivatal előtti Kossuth téren.

Szombaton 10 órától Tirpák napra - a betelepülő szlovák ajkú embereket hívták így, akiket evangélikus vallásuk miatt üldöztek akkoriban, s a békés tűrésükért nevezték őket tirpákoknak - várják az érdeklődőket, néptánc, népzene szórakoztatja a résztvevőket, illetve ételkülönlegességek sorát is kínálják számukra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. nyár: Hírhedt emberrablások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár