260 évvel ezelőtt csaknem kiürült Nyíregyháza
2013. május 9. 14:47 MTI
Újratelepítésének 260. évfordulóját ünnepli a hétvégén Nyíregyháza, az 1753-as eseményre háromnapos kulturális programmal emlékezik a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely. Több mint két és fél évszázaddal ezelőtt, az 1700-as évek közepére erősen megfogyatkozott az akkor községként jegyzett Nyíregyháza, alig négyszáz lakosa maradt a településnek.
Korábban
A teljes elnéptelenedést gróf Károlyi Ferenc - aki akkoriban a nyíregyházi határ legnagyobb részét birtokolta - úgy próbálta megakadályozni, hogy máshonnan igyekezett lakókat telepíteni a községbe. Ösztönzésére Petrikovits János szarvasi csizmadiamester 1753-ban kezdte toborozni a betelepülőket a valamikori Szarvason, Békéscsabán, Orosházán és Mezőberényben. Az ország déli területei mellett érkeztek tót, szlovák ajkú lakók a felvidéki Gömörről, Zólyomról, valamint a történelmi Gömör és Hont vármegye más településeiről is.
Az őslakosság és az új otthonra talált betelepülők révén indult ismét növekedésnek Nyíregyháza, amely 1786-ban már mezővárosi rangot kapott. Később, 1803-ban és 1824-ben a település lakói örökre kiváltották magukat a földesúri uralom alól, 1837-ben a város V. Ferdinánd királytól privilégiumot kapott, megkezdődhetett a polgárosodás. A megyeszékhelyi címet 1876-ban kapta meg Nyíregyháza, amelynek ma 120 ezer lakója van.
Az újratelepítésre emlékező program - mint azt Jászai Menyhért, a település alpolgármestere csütörtökön sajtótájékoztatón elmondta - pénteken 9 órakor várostörténeti kiállítással és konferenciával kezdődik Nyíregyházán a helyi levéltárban és a múzeumban. Délután fotókiállítást nyitnak a Pál Gyula Teremben, ahol a település "régi arcát" mutatják meg a valamikori fényképfelvételek.
Az első napon 15 óra 30 perckor ünnepi megemlékezés kezdődik, a városháza mellett megkoszorúzzák a városalapítóként tisztelt gróf Károlyi Ferenc és Petrikovits János szobrát. Utána a helyi könyvtárban nyitnak tárlatot, korabeli képes levelezőlapokon lesznek láthatók az egykori Nyíregyháza épületei, utcarészei. Ezt követően hét együttes fellépésével lesz könnyűzenei koncert a polgármesteri hivatal előtti Kossuth téren.
Szombaton 10 órától Tirpák napra - a betelepülő szlovák ajkú embereket hívták így, akiket evangélikus vallásuk miatt üldöztek akkoriban, s a békés tűrésükért nevezték őket tirpákoknak - várják az érdeklődőket, néptánc, népzene szórakoztatja a résztvevőket, illetve ételkülönlegességek sorát is kínálják számukra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap