Megtalálták Kleopátra és Antonius ikreit
2012. április 24. 16:06
Varsói kutatók segítségével sikerült azonosítani Kleopátra és Marcus Antonius ikreit, Kleopátra Szelénét és Alexandrosz Hélioszt, akikről egy ismeretlen egyiptomi mester készített szobrot. Az alkotás hátoldalára csillagokat vésték, ami azt jelzi, hogy a kő eredetileg a mennyezet része lehetett valahol.
Korábban
Kleopátra és Marcus Antonius ikreinek újra van arcuk, méghozzá egy olasz régésznek köszönhetően, aki újra felfedezte őket, név szerint Alexander Hélioszt és Kleopátra Szelénét egy kairói múzeumban. A szobrot Dendera temploma mellett, a Nílus nyugati partján, 1918-ban találták meg, ahonnan a Kairói Egyiptomi Múzeumba vitték, de ott sokáig teljesen észrevétlen maradt. Az alkotáson két gyermek látható, akik két tekeregő kígyón állnak, egymás vállát fogják, másik kezükben pedig szintén egy kígyót szorongatnak – magyarázta Giuseppina Capriotti, az olasz Nemzeti Kutatótanács egyiptológusa.
A gyermekek azonosítását a Varsói Egyetem által kiadott Polish Centre of Mediterranean Archaeology elemzés tette lehetővé. Capriotti megállapította, hogy a fiú fején egy napkorong van, míg a lányén egy félhold és egy hold; mindkét korongon egy úgynevezett Hórusz-szem (Udzsat) található. „Sajnos az arcok rossz állapotban maradtak fenn, de azt látjuk, hogy a fiúnak göndör haja volt, jobb felén egy szalaggal; ő egy tipikus egyiptomi gyermek. A lány haját a Ptolemaiosz-dinasztia tagjainak hajviseletéhez hasonlóan, dinnye-fazonba fonták be” – így Capriotti. A kutatók összehasonlították az alkotást Dendere kormányzójának, Pakhom Detroitban található szobrával. „A két szoborban sok a hasonlóság, arcuk kerek, nagy szemeik vannak és kis tokájuk” – fejtette ki a kutató.
Mivel a Pakhomról mintázott szobrot i.e. 50 és 30 között készíthették, Capriotti i.e. 37-re teszi az ikreket ábrázoló mű megszületését. Kleopátra korábban egy gyermekkel (Caesarion) már megajándékozta Julius Caesart, i.e. 36-ban pedig fiút (Ptolemaiosz Philadelphosz) szült Antoniusnak. Az ikreket eredetileg Alexandernak és Kleopátrának hívták, három évvel később, mikor Antonius is elismerte őket, kapták a Héliosz és a Szeléné nevet.
Arról keveset lehet tudni, hogy mi történt hármójukkal szüleik öngyilkossága után. Amikor az ikrek 10, Ptolemaiosz Philadelphosz pedig négyéves lett, a három utód Rómába, Octavianus testvéréhez, Octaviához került. Néhány évvel később Alexander Héliosz és a fiú nyomtalanul eltűntek, Kleopátra Szelénét II. Juba, Mauretania királya vette feleségül. A korabeli pénzérmékén Jubát Kleopátra Szelénével együtt ábrázolják, ami azt jelenti, hogy férje egyenrangú társa volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap