Elhunyt az izraeli "hadi" énekesnő
2012. január 2. 16:15 MTI
Nyolcvanhat esztendős korában elhunyt Jaffa Jarkoni izraeli énekesnő, aki éveken át szórakoztatta előadásaival a harcoló katonákat, ám élete vége felé mégis az izraeli hadsereg egyik legfőbb kritikusává lett.
Az énekesnő vasárnap hunyt el az Alzheimer-kórral folytatott hosszú küzdelem után. Jarkoni az izraeli katonai támaszpontok ünnepelt énekesnőjéből később a hadsereg egyik legfőbb kritikusává vált, hevesen bírálva a palesztinokkal szemben az elmúlt évtizedben tanúsított bánásmódot.
Az izraeli hadsereg ellen intézett 2002-es kritikája miatt a katonák családjai árulóként tekintettek az énekesnőre: halálos fenyegetéseket kapott, és az életműve előtti tisztelet jeleként szervezett gálaestet is törölték. Művészek egy csoportja azonban alternatív estélyt szervezett az énekesnő támogatására.
"Olyan nép vagyunk, amely átélte a holokausztot. Akkor hogyan vagyunk képesek ilyen dolgokat tenni egy másik nemzettel?" - tette fel a nagy port kavaró kérdést a hadsereg egyik rádióadásában, párhuzamot vonva a holokauszt és az izraeli haderő egyik ciszjordániai művelete között.
"Elfáradtam. Ötvenegy éve Izraelről énekelek a világ minden táján: történeteket arról, hogy milyen volt az első, a második, az összes háború előtt. Háború, háború és háború. Úgy ismernek, mint a háború énekesét. Én azonban nem szeretem ezt az elnevezést. Én Izrael dalnoka szeretnék lenni" - mondta egy interjúban.
Jarkoni dalai az Izrael újjáalapításához vezető 1948-as háború utáni első napok eseményeit mesélik el. A háború idején az énekesnő rádiókezelőként dolgozott. Éveken át az izraeli katonai támaszpontok egyik biztos pillére volt: zenéjével szórakoztatta a katonákat és dalainak többsége igazi klasszikussá vált, amelyek még ma is visszacsengenek az izraeliek fülében és gyakran felcsendülnek az ünnepi megemlékezéseken.
1998-ban megkapta az Izraeli-díj a héber énekekért nevű elismerést. "Amíg az izraeli védelmi erők ellenséges pozíciókat foglaltak el, addig ő a katonák szívébe lopta be magát" - méltatta az énekesnőt Simon Peresz izraeli államfő. Jarkoni a nyilvánosságtól visszavonultan élt az elmúlt évtizedben. Zenéjének ereje azonban idővel elhomályosította korábbi vitatott kijelentéseit. Családjának közleménye szerint Jarkonit férje mellé helyezik örök nyugalomra egy tel-avivi temetőben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap