Hatalmas ünnepségsorozattal emlékezik Kanada az 1812-es háborúra
2011. október 13. 14:04
A kanadai kormány kedden bejelentette, hogy hatalmas ünnepségsorozattal és számos kulturális programmal állít emléket a kanadai identitást megalapozó 1812-14-es háborúnak.
Korábban
John Richardson már 1842-ben, harminc évvel az amerikai-brit háború kitörése után szóvá tette, hogy elfeledkeztek az 1812-es háború hősiességéről és fontosságáról. Richardson aggodalmát osztva 2011. október 11-én a kanadai kormány bejelentette, hogy 28 millió kanadai dollárt költ a háborúval kapcsolatos megemlékezésekre a következő négy év folyamán.
„Az 1812-es háború nélkül az általunk ismert Kanada nem létezne” – deklarálta a program bejelentésekor James Moore örökségügyi miniszter. A kanadai kormányzat komplex intézkedéscsomagggal készül fel az évfordulóra: emlékművet állítanak a főváros régiójában, oktatási kampányt indítanak Kanada szerte és számos ünnepséget szerveznek. Ezenfelül a kanadai hatóságok három nemzeti emlékhelyet alakítanak ki, interaktív túrákat és kiállításokat hoznak létre, valamint a fontos csaták helyszíneinek infrastruktúráját is javítják.
Moore az 1812-es háborút „Kanadáért folytatott harcnak” nevezte, s kiemelte, hogy a kétszázadik évforduló ideális lehetőség „a gyermekek bevonására és az ország briliáns történelmének megismerésére”.
1812-ben az Egyesült Államok hadba lépett Kanada, s ezáltal az egész Brit Birodalom ellen. Az elkövetkező háborút számos néven emlegették az Egyesült Államok történészei. Többen a konfliktust egy „kicsi és buta háborúnak” is tartották, amelyben nyikorgó vitorlások, tapasztalatlan hadseregek és ügyetlenkedő tábornokok csaptak össze. J.M.S. Careless történész szerint a háborút a brit Kanada vívta, saját területe védelmében. Kanada fiatal tartománya még csak húszéves volt a harc kirobbanásakor, kevés lakossal rendelkezett, ám a két évig tartó fegyveres harc megalapozta az ország identitását.
Az 1812-1814-es háborút 1812. június 18-án deklarálta Madison elnök. Az Egyesült Államoknak több oka volt az összetűzésre: egyrészt a brit egységek amerikai kereskedelmi hajók tengerészeit rabolták el, másrészt a fiatal állam terjeszkedni akart északi szomszédja kárára, azt gondolván, hogy a brit erőket úgyis lefoglalják a napóleoni háborúk, ráadásul az amerikai hatóságok attól féltek, hogy indiánokat fegyvereznek fel ellenük. A több évig elhúzódó háború során váltakozott a hadiszerencse, a brit erők 1812-ben például a Capitolium épületét is felgyújtották. A háború végül 1814-ben zárult le a Gentben megkötött békével, igazi vesztesei csak az angolokkal szövetségben lévő indián törzsek voltak, akiket a britek magukra hagytak.
C.P. Stacey történész szerint „az 1812-es háború egyike azon epizódoknak a történelemben, melyek mindenkit boldoggá tettek”, mivel „mindenki a saját szájíze szerint értelmezi.” Stacey aláhúzta, hogy „az ilyen tapasztalatok és emlékek hozzák létre a nemzeteket”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap