Kedah lehetett a világ első szultanátusa
2011. szeptember 15. 09:24
A legújabb régészeti felfedezések azt mutatják, hogy nem Malakka, hanem a kedahi birodalom lehetett a Maláj-félsziget első szultanátusa – jelentette be a Malajziai Egyetem kutatócsapata.
Korábban
Újra kell írni a helyi történelemkönyveket, mivel a Malajziai Egyetem szakembereiből verbuválódott kutatócsapat szerint a kedahi szultanátus időben megelőzi Malakkát a Maláj-félsziget királyságainak sorában, s valószínűleg a világ legrégebbi szultanátusa lehet.
Az egyetem Centre for Global Archaeological Research (PPAG) munkatársai erre a megállapításra régészeti bizonyítékok, köztük egy i.sz. 110-ből származó olvasztókemence megtalálása után jutottak. A felfedezések között kitűnik egy mérnöki pontossággal megtervezett épület alapja, ami a négyzetek és körök egységesítésének koncepciójáról árulkodik.
Moktar Saidin, a PPAG igazgatója szerint a kormánynak is el kell ismernie azt a tényt, hogy a régió története Kedahban kezdődött. S. Gobikrishnan, a Lembah Bujang Kutatóközpont munkatársa amondó: a szövetségi kormány szándékosan titkolta el a Kedahra vonatkozó tényeket, hogy Malakkát kedvezőbb színben tüntesse fel.
A kutató szerint Merong Mahawangsa (hercegi nevén Maaran Mahavamsan), a kedahi birodalom alapítója Perzsiából, és nem Makedóniából származott. „Miután Nagy Sándor megnyerte a gaugamélai ütközetet, egy helyi hercegnőt vett feleségül: ő volt Shaher Ul Beriah. Maaran Mahavamsan pedig Shaher Ul Beriah leszármazottja volt” – mondta el Gobikrishnan.
Jóllehet Maaran Mahavamsan Perzsiában született, neve azt mutatja, hogy hindu volt. Kereskedelmi céllal Nagapattinamba utazott, ahonnan Kedahba ment, majd megalapította királyságát. Az itt talált feliratok szerint Maaran fűszerekkel kereskedett, birodalma pedig fontos kereskedelmi és termelői központ lett.
Gobikrishnan szerint Ganga Negara, Thaiföld, illetve Parameswara, Malakka alapítója is a kedahi szultanátus területéről származott. A kutató örül, hogy a szövetségi kormányzat úgy határozott: ideje lenne összegyűjteni a Bujang-völgyben talált régészeti leleteket. „Ez azonban nem elég. A kormánynak újra kell írnia a történelmet és a megfelelő elismerésben részesítenie Kedahot és a szultánt”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.