2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megvédte édesapja egy vitatott kijelentését Karl Habsburg

2011. július 11. 17:25 MTI

Megvédte apjának, a június 4-én elhunyt Habsburg Ottónak az osztrák történelemről tett egy vitatott kijelentését legidősebb fia, Karl egy osztrák interjúban.

A Kurier című napilap vasárnapi számában közölt interjúban Karl Habsburg kijelentette, "egyáltalán nem" tartja "történelmi hibának", hogy apja 2008-ban egy II. világháborús megemlékezésen azt mondta: egyetlen európai ország sem mondhatja el több joggal magáról, hogy áldozat volt, mint Ausztria.

Az 1938. márciusi Anschluss - Ausztriának a náci Németországhoz csatolása - évfordulóján mondott szavai Ausztriában vitát váltottak ki, mert máig megoszlanak a nézetek arról, hogy mennyiben volt Ausztria áldozata, illetve mennyiben aktív részese az eseményeknek. Habsburg Ottó a parlamenti megemlékezésen arról is beszélt, hogy "botrányosnak" tartja az Ausztria "áldozat vagy társtettes voltáról" szóló vitát.

"Kortársaktól soha nem is hallottam ezt a vádat, csak olyanoktól, akik nem élték át az akkori időket. Apám sok olyan emberrel találkozott, akik készek voltak meghalni Ausztriáért, megvédeni magukat, egyszerűen azért, hogy Ausztria fennmaradjon" - mondta Karl Habsburg az interjúban. "De ő ennél sokkal többet értett alatta. Azt, hogy volt sok osztrák, akik bűnrészessé váltak, soha nem tagadta, de ilyenek gyakorlatilag minden országban voltak" - tette hozzá.

A múlt hétfőn 98 éves korában elhunyt Habsburg Ottó, az utolsó magyar király IV. Károly (I. Károly osztrák császár) legidősebb fia, az 1950-es évektől az európai integrációért fellépő politikus és az osztrák állam viszonya még az 1960-as években is ellentmondásos volt. Az egykori trónörökös 1961-ben hivatalos nyilatkozatban mondott le a család ausztriai örökösödési jogáról, és ismerte el a trón- és vagyonfosztást kimondó 1919-es "Habsburg-törvény" hatályát, hogy visszatérhessen az országba. A nyilatkozat joghatásáról ezután éveken át vita folyt Ausztriában, így Habsburg Ottó csak 1966-ban utazhatott be Ausztriába, s akkor is tüntetések fogadták. Az állam és a Habsburgok viszonya az azóta eltelt évtizedekben rendeződött.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár