Ezen a napon: megindul a Barbarossa-hadművelet
2012. június 22. 12:25 Éva-Erdei András
Korábban
A hadjárat
A támadás eredeti időpontját május 15-ről június 22-re halasztották. Az okok között az előre nem kalkulált balkáni offenzívát, valamint a tavaszi esőzések miatt a terepviszonyok alkalmatlanságát említették. A dátum egyébként szimbolikus jelentőséggel is bírt: Napóleon is ugyanezen a napon indította támadását 1812-ben.
Már a haderő méretét tekintve is egyértelműen látszik, hogy az 1941. június 22-én hajnali 3.15-kor megindított hadművelet minden tekintetben új fejezetet nyitott a hadviselés történetében. A Wehrmacht kb. 3 millió katonával támadott, ehhez jött még 600 ezer román, finn, magyar katona. Technikai oldalról nézve a németek 3.648 harckocsival és önjáró löveggel, 7.146 löveggel, 2.510 repülőgéppel rendelkeztek. Ezzel szemben a szovjet haderő a Nyugati Katonai Körzetben 2.9 millió katonát, 14-15 ezer harckocsit, 34.695 löveget, 8-9 ezer repülőt vonultatott fel.
A számokat összevetve, egyből kitűnik, hogy katonai potenciál tekintetében a Szovjetunió jelentős fölényben volt. Ha ehhez még hozzáadjuk, hogy az 1.700 német harckocsi teljesen elavultnak számított a szovjet típusokhoz képest, akkor joggal vetődik fel a kérdés, hogy mi volt a Wehrmacht kezdeti sikereinek a titka? Természetesen itt sem létezik egyetlen válasz, ám néhányat kiemelve a németek mellett szólt: szervezettség, harci tapasztalat, haderőnemek közötti együttműködés, kommunikációs eszközök hatékony használata.
A Vörös Hadseregnél a hadműveleti rugalmasság nem létezett, nem voltak szállítóeszközök, az adóvevők nagyrésze nem működött. A páncélosok 50-100 km-es mélységben állomásoztak a határtól, míg a tartalékok 150-400 km-es mélységben.
A szovjet haderőnek már az első nap hatalmas veszteségei voltak, a német csapatok 40-60 km-es mélységben hatoltak be a Szovjetunió területére. A Luftwaffe 13.30-kor kelt jelentése szerint 800 repülőt semmisítettek meg a földön. Az első megdöbbenést követően a szovjet csapatok mindenhol felvették a harcot. Úgy tűnt, a Wehrmachtnak semmi nem állíthatja útját, mint kés a vajban haladtak előre, a Blitzkrieg ismét sikeresen működött. Nem csoda, hogy Halder július 3-án a következőket írta naplójába: „Az Oroszország elleni hadjáratot 14 nap alatt megnyertük.”
Sokan hasonlóan értékelték a helyzet nyugaton is. A brit hírszerzés tíz napot, Cripps moszkvai nagykövet egy hónapot, Dill vezérkari főnök hat hetet adott a Szovjetunió összeomlásának. A New York Post június 27-én kelt cikke jól visszatükrözi az amerikai közhangulatot: „Ahhoz, hogy a vörösök nagyon rövid időn belül bekövetkező összeomlástól megmenekülhessenek sokkal nagyobb csodának kell bekövetkeznie, mint amilyet a Biblia óta valaha is láttunk.” A németek propagandisztikus eszközökkel is próbálták bomlasztani a morált a Vörös Hadseregben és demoralizálni a lakosságot. Már az első napokban ötvenmillió röpcédulát dobtak le, melyek Moszkva kapitulációjáról szóltak.
A német előrenyomulás középen volt a legerőteljesebb, ennek következtében a második hónapban 100-150 km-es rés támadt a közép és déli hadseregcsoport között. Ezt kiegyenlítendő délre koncentráltan indítottak támadást. Ennek köszönhetően augusztus 2-8 között az Umany melletti katlancsatában az szovjet haderő ismét óriási veszteségeket szenvedett el: 20 hadosztályt semmisítettek meg, 103 ezer katona került hadifogságba.
Augusztus végére az egész Dnyeper vonala a németek kezén volt, kivéve Kijevet és Odesszát. Az északi fronton egy hónap alatt 500 km-es mélységben hatoltak be a német erők. Az elért sikerek ellenére a Wehrmachtot is érték meglepetések, elég csak a szovjet páncélosokra utalni, jónéhány egységnél sokkszerű volt a hatás, amikor szembesültek az ellenfél technikai fölényével.
Szmolenszk térségében elkeseredett harc folyt minden talpalatnyi területért, már nemcsak a Vörös Hadsereg veszteségei voltak jelentősek. A zavart mi sem jellemzi jobban, a Führer augusztus elején még Leningrád elfoglalását jelölte ki elsődleges célnak, míg a hónap végén már a mindkét szárnyon történő támadást erőltette. A tábornoki karból sokan főleg ennek a döntésnek tulajdonították a Moszkva elleni támadás kudarcát. Végül szeptember 30-án Hitler úgy határozott, hogy a fő csapásirány Moszkva (Tájfun hadművelet) lesz, innentől számíthatjuk a moszkvai csata kezdetét.
Szeptemberben a szovjet erők ismét hatalmas veszteségeket szenvedtek Kijev bekerítésénél, és hiába érveltek többen a vezérkarból (Kirponosz, Zsukov) a város feladása mellett, Sztálin hajtatlan volt, a katonai racionalitást ezen az oldalon is felülírta a vezér akarata. Kijev szeptember 19-én kapitulált. 665 ezer katona esett fogságba, 3718 löveget és kb. 800 harckocsit zsákmányoltak a németek. A hadászati siker ellenére Halder és Guderian is elfecsérelt időnek tartotta a kijevi csatát. Északon szeptember közepére bezárult Leningrád körül a gyűrű és megkezdődött a város 900 napon tartó ostroma.
A Tájfun hadművelet október 2-án indult el, a kiadott támadási parancsot Hitler a következő szavakkal kommentálta: „Ma elkezdődik az utolsó nagy döntő csata.” A német taktika a már bevált gyakorlatra épült: az ellenség erőit az előretörő páncélos ékek harapófogóba – ezzel elvágják az utánpótlástól - zárják, majd a gyalogság felőrli a maradék ellenállást, míg a páncélosok tovább nyomulnak előre. A heves szovjet ellenállásnak köszönhetően azonban mindez kudarcba fulladt.
A helyzet fontosságára való tekintettel Zsukovot visszahívták Leningrádból és október 10-én kinevezték a középső front főparancsnokának. A légitámadások október 7-én indultak, de a hatalmas esőzések következtében a talaj néhány nap alatt iszapfürdővé változott. Október közepére a német támadás kifulladt, igaz már 80 km-re megközelítették Moszkvát; a vezérkarban megoszlottak a vélemények, hogy érdemes-e még támadni ebben az évben, végül azért döntöttek e mellett, hogy ne haragítsák magukra a Führert.
A második moszkvai csata november 17-én kezdődött 50 hadosztály bevetésével. A leghevesebb harcok Tula körül alakultak ki. A német páncélosokat az egész hadművelet alatt hátráltatta, hogy a lánctalpakra nem érkeztek meg a jégszegek, a teleszkópos irányzó berendezések nem funkcionáltak, illetve időként az üzemanyag is megfagyott. December 5-ére teljesen kifulladt ez a támadás is, a hőmérő higanyszála ekkor -36 Celsius fokot mutatott.
A Szovjetuniónak habár hatalmasak voltak a veszteségei – emberi és gazdasági vonatkozásban egyaránt - az első hónapokban, az állam mégsem omlott össze. A Wehrmacht veszteségei is jóval magasabbak voltak az addig megszokottaknál, a halottak száma elérte a 200 ezer főt. A folyamat, amely a Barbarossa hadművelettel kezdődött végül a Harmadik Birodalom bukásával végződött.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap