Végveszélyben Egyiptom kincsei
2011. május 10. 11:33
Egy amerikai egyiptológus szerint az állandósuló pénzhiány veszélybe sodorja a Nílus-menti ország műemlékeinek állapotát. Meggyőződése, hogy az elvonások valamint az átgondolatlan fejlesztések tönkretehetik az ókori örökséget.
Korábban
Kent R. Weeks, a kairói Amerikai Egyetem professzora, és egyben a Theben Mapping Project vezetője a Newsweek című hetilapban megjelent írásában szomorú képet vázolt fel az egyiptomi műkincsvédelem csúcsszervének, az Egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának forradalom utáni állapotáról. Kiemelte, hogy csak a hosszú távú szakmai tervezés, és nagyobb mértékű ráfordítás segíthet a katasztrofális helyzeten.
A forrongások kezdetén a rendőrség elhagyta őrhelyeit, így fontos régészeti helyszínek százai maradtak őrizetlenül. A káoszt csak növelte hetekkel később Záhi Havvász távozása, aki lemondott a szervezet főtitkári posztjáról. Bár később régiségügyi miniszterként visszatért, korábbi hivatala vezető nélkül maradt. A fegyveres bandák hasznot húztak a káoszból, és országszerte fosztogatták a régészeti lelőhelyeket és raktárakat, így veszett nyoma a Tutanhamon sírkamrájából származó arany szobrocskának és ezüst trombitának is.
Egyiptom területén a becslések szerint ötezer lelőhely lehet, de más szakértők ennek a többszörösével számolnak. Ezek jelentős része veszélyben van: súlyos fenyegetést jelent a növekedő hőmérséklet és páratartalom, valamit a talajvíz emelkedése. Nem elhanyagolható a veszélyforrás a növekedő turizmus, valamint a városok, farmok és ipar egységek területének növekedése a régészeti zónák kárára.
Az ERLT feladata megvédeni ezeket a lelőhelyeket, de West szerint erre a szervezet alulfinanszírozottsága és motiválatlansága miatt képtelen. Állományának kétharmada fegyvertelen, alulképzett, és nem megfizetett helyi őrökből áll. A régészprofesszor emellett azt is aláhúzza, hogy noha növekszik a turizmus által termelt bevétel, de ebből a pénzből nem fordítanak eleget a Tanács támogatására, így állandósul a forráshiány.
West szerint az egyiptomi kormánynak egyeztetnie kellene a helyi és nemzetközi ügynökségekkel és szakértőkkel, hogy hosszú távú intézkedési terveket készítsenek és valósítsanak meg, valamint hogy az ellenőrök kiképzését helyben végezzék, és javítsák azok megbecsültségét. Tanácsolja, hogy a kormány juttasson több pénzt a konzerválásra, és dokumentálásra, valamint erőteljesen lépjen fel a régészeti emlékeket fenyegető politikai és gazdasági csoportok ellen.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap