Megújult a Laffert-kúria Dunaharasztiban
2011. május 5. 15:45 MTI
Pénteken adják át Dunaharasztiban a restaurált Laffert-kúriát, amely a helyreállítás után könyvtárnak, kiállítótereknek ad otthont és alkalmassá vált helyi események megrendezésére is - tájékoztatta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) az MTI-t.
Korábban
Az összegzés felidézi, hogy a jó ideje műemléki védettséget élvező kúria Dunaharaszti Fő útján, a mai városházától néhány száz méternyire áll. Az épület éveken át üresen állt, állapota folyamatosan romlott. A kúriát a település önkormányzata vásárolta meg és egy európai uniós városközpont-rekonstrukciós program keretében tavaly kezdődött meg a felújítás. A beruházás összköltsége a térburkolatokkal, zöldfelületekkel és a berendezéssel együtt elérte az 500 millió forintot.
A feltárás és a kivitelezés során nyilvánvalóvá vált, hogy az épület egésze, tartószerkezete igen rossz állapotban. A szigetelés teljes hiánya, a rossz csapadékvíz-elvezetés, a talajból beszivárgó víz és az eső egyaránt roncsolta az épületet, ehhez járultak még hozzá a tavaly nyári esőzések, épp a tetőszerkezet bontása idején. A salétromosodás nem szűnt meg, a vastag falak teljes, természetes kiszáradása még hosszú ideig eltarthat - olvasható a tájékoztatóban.
A KÖH közleménye kiemeli, hogy a felújítási munkák tervezésekor az épület eredeti térszerkezetének és a feltárható barokk kori emlékeknek a megmutatása, valamint a mai igények és funkciók szerinti használat volt a cél. Ezért a kúria kert felőli oldalán fogadóhelyiséget, kiállítási tereket, kávézót alakítottak ki, a padlástérben pedig oktatási, előadói termet. Az utcafronton könyvtárszoba, szalon, kiállítási terem kapott helyet. A díszterem - amelynek korongmotívumos, szalagkeretes falfestménye eredeti teljességében barokk kastélykertet idézhetett - visszanyerte eredeti hangulatát.
A barokk kúriát az 1720-as években emelte a Laffert család, amely a 17. század végén szerzett birtokot a területen. A KÖH műemléki nyilvántartásának bejegyzés szerint "a kastély építőmestere nem ismert (...) Az épület a ráckevei Savoyai-kastéllyal hozható leginkább kapcsolatba, talán az itt dolgozó mesterekben kereshetjük egykori tervezőjét".
A kúriából a história szerint utóbb magtár lett, majd részben lakóházként, részben szobrász műteremként használták, lakói a járószintet feltöltötték, belső falakat húztak, így a térszerkezetek, ha nem is visszafordíthatatlanul, de megváltoztak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.