Bronzkori sziklarajzokat találtak Norvégiában
2011. február 4. 10:51
Szokványos ásatásnak indult, a régészek legnagyobb megdöbbenésére azonban bronzkori sziklarajzok, ún. petroglifák kerültek elő egy hegytetőre épült norvégiai sírból.
Korábban
„Úgy gondoljuk, hogy ezek érdekesek lehetnek az ország történelmi kontextusában” – nyilatkozta Anne Haug projektmenedzser a Nemzeti Történelem és Régészet Tudományos és Technológiai Múzeum archeológusai által felfedezett műalkotásokkal kapcsolatban. A Stjordalnál, Trondheim északi részénél történt ásatásokat egy közeli kavicsbánya terjeszkedése tette szükségessé. A régészek nem tulajdonítottak nagy jelentőséget a helyszínnek, így mindössze három hétben állapították meg a munkálatokra fordítandó időt – akkor még fogalmuk sem volt, hogy a rutinásatások igazi szenzációval kecsegtetnek.
Először kiderült, hogy a síremléket építők egy már létező hegyet használtak kiindulópontként, így időt és energiát spóroltak meg, ráadásul a sír sokkal nagyobb lett. A kutatók a hamvasztásra utaló jelekből azt feltételezték, hogy nem véletlenül esett a választás a hegytetőre. A sírok alatt számos petroglifára bukkantak, köztük nyolc egyetlen talpat ábrázolt, keresztcsíkokkal díszítve, a délre pedig hajó- és csőrrajzok találhatók. A sziklarajzok az ún. dél-skandináviai mezőgazdasági rajzok típusába tartoznak, amelyek az i.e. 1800-500 közötti periódusból származnak, míg a sírok ennél korábbiak, a bronzkor és a vaskor közötti átmeneti időszakból valók.
„Ez egy nagyon különleges felfedezés, nem tudunk arról, hogy ehhez hasonló Trøndelag megyében lenne még valahol” – mondta el Haug. „A sírokat szándékosan építhették a petroglifák fölé, talán egy temetkezési rituálé részeként. A karakterek típusából arra következtettünk, hogy a műalkotások a bronzkorból, az i.e. 1800-500 közötti időszakból származnak. Hogy miért pont talpakat ábrázolnak a rajzok, az egyelőre rejtély. De ha a termékenységi kultusz szemüvegén interpretáljuk a műalkotásokat, akkor azt mondhatjuk, hogy a talpak Istent és hatalmát reprezentálják. Ez azt jelenti, hogy a hely egyszerre jeleníti meg az életet és a halált”- tette hozzá.
Haug szerint ehhez hasonló rajzok találhatók Østlandetben, ahol a bronzkori sírok közelében szintén talpformákat fedeztek fel. Az északi kultúrákban gyakran előfordul, hogy a temetkezési helyek összefonódnak a sziklaművészettel, mint például a világörökség részét képező Bohuslänban. Az egyelőre vita tárgyát képezi, hogy a sírok és a rajzok ideje megegyezik-e, erre a most folyó vizsgálatok adhatnak hamarosan választ – magyarázta Haug.
A tudósok eddig közel egy kilogramm égett csontot találtak, amely egy vagy több személytől származhat, de további radiokarbonos vizsgálatok kellenek ahhoz, hogy meg lehessen állapítani a személy(ek) korát és nemét. „Számos emberi fogat és bordát találtunk, valamint állati eredetű csontok is előkerültek, amely azt feltételezi, hogy azokat az elhunyt személy mellé temették” – így Haug.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Közel-Kelet
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Európaiként az elsők között tette meg a mekkai zarándoklatot Germanus Gyula
- Csak vesztesei voltak a nyolc éven keresztül tomboló iraki-iráni háborúnak
- Csak néhány száz keresztény élte túl Jeruzsálem muszlim visszahódítását
- Marco Polo segített elterjeszteni az asszaszinok legendáját
- Itáliai és német közreműködéssel jutottak el New Yorkba az Iránról készült első fotók
- Súlyos környezeti katasztrófával is járt a Sivatagi Vihar
- Megtalálták Marokkó első, római kori kikötői negyedét
- Kémkedés vádjával börtönözték be a fiatal Germanus Gyulát
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.