Perek és kárpótlás: a Herzog-ügy következményei
2010. november 2. 09:19 MTI
Az elmúlt években legalább három, a Herzog-perhez hasonló eljárást indítottak az Egyesült Államokban: az Ausztria és Hollandia ellen indított perek a műkincsek visszaszolgáltatásával végződtek, egy harmadik pedig Spanyolország ellen még folyamatban van - írta az International Herald Tribune (IHT).
Korábban
A The New York Times című amerikai lap Párizsban megjelenő európai kiadása címlapján foglalkozott annak a pernek a lehetséges következményeivel, amelyet Herzog Mór Lipót örökösei júliusban Washingtonban indítottak a magyar állam ellen, hogy visszakaphassák a néhai bankár valamikor 2500 műkincsből álló gyűjteményéből a holokauszt idején eltulajdonított, ma Magyarországon található darabokat.
A kereset szerint a művek - köztük El Greco, Courbet, Velázquez, Renoir és Monet alkotásai - amelyek a budapesti Szépművészeti Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában, az Iparművészeti Múzeumban és a Budapesti Műszaki Egyetemen vannak kiállítva - több mint 100 millió dollárt érnek. Egy Courbet-kép, amely 1946-ban tévedésből került Ausztriából Lengyelországba, a Varsói Nemzeti Múzeumban található.
Az IHT emlékeztetett arra, hogy számos olyan zsidónak az örökösei, akiknek a vagyonát a második világháború alatt elkobozták már visszakapták a műtárgyakat, elsősorban az osztrák és a német hatóságoktól. A magyar és a lengyel állam viszont 1989 óta késlekedik visszaszolgáltatni az ellopott műtárgyakat.
David S. Rowland, a lap által megkérdezett New York-i nemzetközi jogi szakértő szerint amennyiben a pert a család megnyeri, és egy, az Egyesült Államokban kimondott ítéletet érvényesíteni lehet Magyarországon, a per "több mint kínos" lenne az alperes számára. "A per ráirányítja a figyelmet az ügyre, s ez hatással lehet a műkincseket visszatartó fél magatartására" - hangsúlyozta a szakértő. Elmondása szerint az elmúlt években legalább három, a Herzog-perhez hasonló eljárást indítottak az Egyesült Államokban: az Ausztria és Hollandia ellen indított perek a műkincsek visszaszolgáltatásával végződtek, egy harmadik pedig Spanyolország ellen még folyamatban van.
A felperes Herzog-dédunoka, a Los Angelesen élő 44 éves David de Csepel a lapnak elmondta: nagyanyja, Herzog Mór Lipót lánya nagyon büszke volt családja művészetszeretetére, és több olyan fotót is őrzött, amelyek bizonyítják, hogy a perelt festmények az apja tulajdonába tartoztak. A dédunoka úgy tekinti, hogy a képek a családi örökség részét képezik.
Véleménye szerint a festmények sorsa jól mutatja, hogyan bánt Magyarország a zsidókkal: 1944-ben két hónap alatt a magyar hatóságok koncentrációs táborba deportáltak 440 ezer zsidót. "Nemcsak magunknak, hanem minden más családnak igazságot szeretnénk szolgáltatni ... Semmi nem adhatja vissza azok életét, akik a holokausztban haltak meg. Nem fogjuk megengedni Magyarországnak és Lengyelországnak, hogy ezt az ügyet a szőnyeg alá söpörje" - hangsúlyozta az örökös.
A lap megkeresésére a magyar hatóságok nem kívánták kommentálni az amerikai pert. A Szépművészeti Múzeum pedig úgy reagált, hogy ő nem tekinthető az ügyben felelősnek.
A családot képviselő New York-i ügyvéd, Michael S. Shuster szerint a családnak nem volt más választása, mint a pereskedés, mert "Magyarország egyszerűen nem akarja vállalni a felelősséget". A magyar kormány hozzáállásának illusztrálására példaként említette a lap Göncz Kinga volt külügyminiszter 2008-ban Hillary Clinton New York-i szenátorhoz intézett levelét, amely szerint a magyar múzeumok azért nem szolgáltatják vissza a kért műkincseket, mert Erzsebet de Csepel, Herczog Mór lánya már kapott kártérítést az 1973-as magyar-amerikai vagyonjogi szerződés keretében.
A holokauszt során elrabolt művek visszaszolgáltatásáért küzdő amerikai szervezet, a Commission for Art Recovery európai képviselője, Peresztegi Ágnes szerint ugyanakkor Magyarország álláspontja megtévesztő, ugyanis a Herzog-család nem a magyar, hanem az amerikai államtól kapott kártérítést, és az 1973-as szerződés nem vonatkozott a kérelmükre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.