Jól halad a digitalizáció New Englandben
2010. augusztus 26. 09:04 MTI
Az elképzelések szerint New England óriási helytörténeti gyűjteménye többé nem csak a történészek kiváltságos területe lesz, hamarosan ugyanis az érdeklődők is betekintést nyerhetnek az évszázadok során felgyülemlett forrásokba.
Korábban
A bostoni Cambridge Street-en és a haverhilli raktérépületben 400 ezer fotó és 65 ezer négyzetméternyi tárgyi emlék található, a Historic New England századik évfordulójának alkalmából most azonban egy olyan, egymillió dollárból megvalósuló honlapot indítanak el, amelynek segítségével mindez egy helyen lesz megtekinthető. A kulturális intézmény és a hozzá hasonló szervezetek eddig ugyanazokba a problémákba ütköztek: az alacsony költségvetés, a kisszámú szakértői gárda és a technikai adottságok hiánya sokszor akadályozta a digitalizálást.
A rendre financiális gondok miatt meghiúsuló kezdeményezések úttörője a Harvard volt, amely 2000-ben végezte el a lajstromba vételt, két évvel a Massachusetts Historical Society, és három évvel a Boston Public Library, a Boston Athenaeum, a Historic New England, valamint az American Antiquarian Society előtt. „Ez az egyik legnagyobb változás a történelemben” – jelentette ki James Reid-Cunningham, a Boston Athenaeumban zajló digitalizáció felelőse.
A kulturális intézmények digitalizációjának felgyorsulását vizsgáló Gregory Cane, a Tufts University professzora úgy látja, hogy ennek a változásnak meg kellett történnie. „Tizenöt-húsz évvel ezelőtt nem tudták, hogy mi fán terem a digitalizáció” – mondta Cane a bostoni intézménnyel kapcsolatban. „Ezek nagyon régimódi intézmények, amelyeknek szükségük volt a láthatóságra” – tette hozzá. A Historic New England honlapján az érdeklődők most archívumok és online műtárgyak között böngészhetnek. „Egy olyan rendszert álmodtunk meg, ahol minden katalogizálva van” – nyilatkozta David Dwiggins, az intézmény egyik könyvtárosa.
A Boston Public Library (BPL) a népszerű fotómegosztó oldallal, a Flickr-rel működik együtt, hogy így próbálja népszerűsíteni a birtokában levő gazdag fénykép-gyűjteményt. A BPL már majdnem végzett az egész John Adams-könyvtár digitalizálásával, ráadásul jövőre, a polgárháború kitörésének 150. évfordulójának alkalmából további három online program elindítását tervezik.
A Massachusetts Historical Societynek sikerült a John Adams iratok egy részét digitalizálni, valamint náluk érhetők el Thomas Jefferson legfontosabb feljegyzései Virginia államáról is, de a város 1775-1776-os ostromának szemtanúi is megelevenednek az oldalon. A Mass Historical John Quincy Adamsből 18. századi twitterezőt csinált, ugyanis az Egyesült Államok hatodik elnökének egysoros naplófeljegyzéseit most újra megjelentetik – ugyanazon a napon, amikor azok kétszáz évvel korábban leírásra kerültek. A kezdeményezés termékeny talajra hullott Amerika-szerte, mivel már több mint tizenhét ezren követik Adams „csiripeléseit” – mondta el Nancy Heywood, a társaság digitalizációért felelős vezetője.
Miközben az Athenaeum ősszel dagerrotípiáiból tervez online kiállítást, Reid-Cunningham már a következő évre gondol, s a művészek könyveinek internetes megjelentetését tervezi, s pénzt gyűjt a konföderációban egykor használatos pénzérme-gyűjtemény digitalizálására. Ezzel szemben teljesen más utat jár be az amerikai történelem első száz évét feldolgozó worcesteri American Antiquarian Society, amely az azonnali profit reményében bízott meg egy külső partnercéget a források digitalizálására.
Ez egyáltalán nem idegen a többi intézménytől sem, ugyanis mások is azt remélik, hogy a kollekció mind több emberhez való eljutásával előbb-utóbb bevételhez jutnak. A gyűjtemények a kutatókon kívül az egyszerű állampolgárokhoz is eljutnak, akik az intézmények vezetőinek reményei szerint idővel fizető tagok lesznek, mivel az adományokból már nem tudják finanszírozni költségeiket.
Ha a digitalizálás a jelen kihívása, akkor a jövőé a megőrzés lehet – állítják szakemberek. „Meg kell bizonyosodnunk afelől, hogy a digitális adatok ötven, vagy száz év múlva sem vesznek el” – vallja Dwiggins. „A fájlformátum akkorra bizonyoson meg fog változni, így egy olyan formátumban kell megőrizni az információkat, amely jól dokumentált, ez pedig állandó odafigyelést igényel” – tette hozzá.
A digitális gyűjtemények egy oldalon
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap