2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megoldódhat az ókori kirakós rejtélye

2010. augusztus 19. 10:31 Discovery News

A világ legnagyobb és legrégibb mozaikjának utolsó darabjai is a helyére kerülhetnek Róma új metróvonalának építése miatt.

A több ezer márványdarabból álló térkép helyreállítása segítségével a Forum Pacis ásatása is megkezdődhet – jelentette ki Rossella Rea, a Colosseum igazgatója. A márványtáblára metszett térkép i.sz. 210-ben készült el Septimius Severus császár idején, s a tér közepén felhúzott Béke temploma falán lógott. A térkép a 2. századi Róma összes épületét, utcáját és lépcsősorát tartalmazta, egészen addig, amíg szét nem esett darabjaira.

A Palazzo dei Conservatoriban őrzött márványtábla (Forma Urbis Romae) a régészet egyik legnagyobb megoldatlan rejtélyének számít, ugyanis az eddig azonosított 1186 darab az eredeti térképnek csupán a 10-15 százalékát adja ki. A reneszánsz korában 250 darabot találtak meg a tudósok, s olyan jellegzetes épületeket sikerült beazonosítaniuk, mint a Colosseum és a Circus Maximum.

Újabban a Stanford Egyetem régészei és kutatói számítógépes technikát alkalmaznak a térkép rekonstruálásához. Mivel a márványtábla a falon lógott, Rea és kollégái úgy gondolják, hogy a hiányzó darabokat az épület alatt történt ásatásokkal a felszínre tudják hozni, de a további felfedezések is várhatók „a császári fórumok legérdekesebb” helyszíne közelében.

A Forum Pacis közepén álló, 71-75-ben Vespasianus által építtetett templom Jeruzsálem bevételére emlékezett. 70-ben, a Második Templom lerombolása után több tonna aranyat, ezüst trombitát és az zsidóság ősi szimbólumát, arany gyertyatartót (menóra) hoztak el, amelyet a római győzelmi parádé alkalmával hordoztak körül a városban. Később Vespasianus fia, Titus apja tiszteletére állított diadalívet a Forum Romanumon.

Habár nem valószínű, hogy a márványtábla egyéb darabjai előkerülnének, a régészek most abban reménykednek, hogy esetleg a Forum Pacis más kincseire bukkannak. „Újabban sikerült néhány Nerónak tulajdonított szobor alapzatát megtalálnunk, amely a művész kilétére utaló jelet tartalmazza” – adott optimizmusának hangot Rea. „Elképzelhető, hogy a könyvtár egyes darabjai is előkerülhetnek, például a könyvek szerzőiről készült bronz és elefántcsont szobrok” – tette hozzá a kutató.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár