2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Tánc Auschwitzban

2010. július 19. 14:22 MTI

Élénk vitát váltott ki egy ausztrál művész Auschwitzban végrehajtott táncos performansza. A melbourne-i Jane Korman 89 éves holokauszttúlélő apjával és három gyermekével Gloria Gaynor I Will Survive című slágerére táncolt a hírhedt náci koncentrációs táborban és a holokauszthoz kötődő más lengyelországi, csehországi és németországi helyszíneken.

A 2009 júniusában készült felvétel eredetileg egy melbourne-i egyetemen megrendezett kiállításon volt látható, később azonban felkerült a Youtube videomegosztó-portálra is.

Bár Jane Korman saját elmondása szerint azért kezdett el művészeti performanszokat létrehozni, hogy felvegye a harcot a zsidókat és Izraelt sújtó negatív közvélekedéssel szemben, az interneten gyorsan terjedő videó elsősorban éppen a zsidók körében váltott ki heves kritikát. A holokausztviccek már régóta az izraeli fekete humor egyik fő témáját jelentik, ezért ebben az országban csekély visszhangot váltott ki a felvétel, inkább más országokban, például Németországban volt erős visszhangja.

"A vélemények erősen megoszlottak, de a legtöbben a felvétel ellen foglaltak állást... Auschwitz a világ legnagyobb zsidó temetője, és sokak szerint nem helyénvaló egy temetőben táncolni" - mondta Vic Alhadeff, Új-Dél-Wales ausztrál állam zsidó képviselőit tömörítő tanácsának vezetője. Alhadeff szerint nyilvánvalóan nem lehet megszabni egy holokauszttúlélőnek, milyen módon ünnepelje megszabadulását, ugyanakkor figyelembe kell venni azt is, hogy ez milyen érzelmi hatással van a többi túlélőre.

Jane Korman elmondta, hogy meglepte az erős bírálat, de nem tántorította el attól a szándékától, hogy a holokausztot a művészet eszközeivel fedezze fel. "A reakciók egyáltalán nem zökkentettek ki. A visszhang valójában nagyon bátorító volt, még ha talán negatív is... Életben tartotta a témát, és éppen ez volt a célom" - nyilatkozta a művész az AFP francia hírügynökségnek. Mint mondta, ha más helyszínt választott volna, annak nem lett volna meg az ereje, hogy az embereket a holokauszt újragondolására bírja.

A Youtube-on a videó megtekintéseit mutató számláló múlt hét szerdán mintegy 500 ezernél járt, és számos komment is érkezett. Csütörtökön a Youtube szerzői jogi akadályokra hivatkozva letiltotta a felvételt, más verziók ugyanakkor továbbra is elérhetők, és a videó a Facebookon és a Twitteren is köröz.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár