Kínai történelem a klímaváltozás árnyékában
2010. július 16. 09:22 Discovery News
Kétezer év hódításait és polgárháborúit a feudalizmussal vagy éppen a rossz kormányzással szemben sokkal inkább az időjárási körülmények változásai befolyásolták Kínában - állítja egy új, a brit Proceedings of the Royal Society B. nevű folyóiratban megjelent tanulmány.
Korábban
Az élelemhiány sokszor volt képes az alattvalók között feszültséget szítani, s ez az éhező nomádhordákat a legtöbbször arra kényszerítette, hogy lecsapjanak a mongol sztyeppékről, amelyek egyértelműen a hűvösebb időjárási körülményekre vezethetők vissza – áll a tanulmányban. A kutatók szerint ezzel szemben a Középső Királyság azon korszakai, amikor rend és prosperitás köszöntött be, a melegebb időszakokhoz köthetők.
Nem új keletűek azok a teóriák, amelyek a kínai dinasztiák bukását és felemelkedését az olyan extrém időjárási jelenségekhez kapcsolják, mint a szárazság, az árvizek, vagy éppen a sáskajárás, de eddig még senki sem vizsgálta meg szisztematikusan, hogy Kína hosszú történelme során milyen hatással volt a klíma az ország társadalmi viszonyainak változására.
A Kínai Tudományos Akadémia kutatója, a Cse-pin Csang vezette kínai és európai történészekből álló munkacsoport történelmi archívumok mélyére ásott, megnézte a háborúk gyakoriságát, a rizs árának ingadozását, a szárazságokról, a sáskajárásokról és az árvizekről szóló feljegyzéseket, a konfliktusok között pedig megkülönböztette az idegen hatalommal szemben vívott háborúkat a belföldi viszályoktól.
„A mezőgazdaságra épülő dinasztiák – úgy mint a Han (25-220), a Tang (618-907), az északi Song (960-1125), a déli Song (1127-1279) és a Ming (1368-1644) – bukása szoros összefüggésben áll az alacsony hőmérséklettel és az időjárás hirtelen rosszabbra fordulásával” – jutottak el a végső konklúzióig a kutatók. Az élelemhiány következtében meggyengült ezeknek a dinasztiáknak a hatalma, amely arra ösztönözte az északi nomád népeket, hogy lerohanják a kínaiul beszélő délieket. A levegő átlaghőmérsékletében bekövetkező évi két fokos csökkenés negyven napra rövidítette a növények tenyészidejét, amely kritikus volt a haszonállatok számára.
A tanulmány szerint többször fordult elő szárazság és árvíz a hidegebb periódusokban, de a kutatók szerint sokkal nagyobb hatással volt a dinasztiaváltásokra a sáskajárás és a rizs árában végmenő drasztikus emelkedés. A kutatók nem mertek jóslásokba bocsátkozni a jövőt illetően, azt viszont leszögezték, hogy Kína esetében (a római és maja birodalmakhoz hasonlóan) nem a globális felmelegedés, hanem a lehűlés okozta az egyes dinasztiák vesztét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
régészet
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon
- Sokat elárulnak a lápokban talált múmiák a régi Európáról
- Sírhalmaik mesélnek a szkítákról, a sztyeppe legendás harcosairól
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Máig megoldatlan az ujj nélküli váci apáca rejtélye
- Pompeji titkait a modern technológia fejtheti meg
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Elsőre szerencsétlenül járt hegymászónak gondolták megtalálói Ötzi testét
- Olaszországi tartózkodása idején lépett kapcsolatba Garibaldival Pulszky Ferenc
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap