2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Titokzatos piramist keresnek Egyiptomban

2010. március 31. 09:43 Discovery News

Egy 4300 évvel ezelőtt uralkodó, és alig ismert fáraó elveszett piramisát keresik a kutatók: Uszerkaré sírja a legújabb csillagászati és topográfiai felmérések alapján Szakkara déli részén lehet.

Az i.e. 2322 és 2121 között uralkodó, 6. dinasztiabeli fáraók temetkezési helyeit összekötő vonalak a térséget dinasztikus öröklési, vallási, és csillagászati szempontok szerint osztják fel. Giulio Magli, a milánói Műszaki Egyezem archeoasztronómusa szerint azonban ebből a teljesnek ható mintázatból egy épület biztosan hiányzik: Uszerkaré piramisa.

A Mediterranean Archaeology and Archaeometry című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint Uszerkaréról nagyon keveset tudunk: a 6. dinasztia második fáraójaként Teti és I. Pepi között uralkodott; talán egy általa szervezett merénylettel vette át a hatalmat. Pepi trónra lépésével aztán eltűnt a történelemből, és a szakértők most abban bíznak, hogy sírja, vagy épp piramisa felfedezése segíthet a korszak megértésében, és abban talán a Piramisszövegek eredeti, érintetlen példányát is megtalálhatják majd.

Magli korábbi vizsgálatai már kimutatták a dinasztia, illetve a szakkarai térség piramisainak mintázatát. A 6. ebben is különleges, hiszen míg Gízában, Abu-Szírben, vagy épp Szakkara közepén északkelet-délnyugat irányú átlós vonalak mentén találhatók, addig ezen dinasztia sírjait észak-déli tengely mentén építették.

A minta azonban hiányos, és Dzsószer lépcsős piramisa magányosan áll. A szakértő szerint ez nem véletlen, és a helyet biztosan tudatosan választották, hogy az Uszerkaré épületének meridiánjára kerüljön: a kutató szerint ezen épület I. Pepi és II. Nemtiemszaf (Merenré) sírját összekötő vonal közepére tájolható.

Más kutatók szerint mindez bár egy térképen könnyen elképzelhető, a helyszínen a kérdés sokkal összetettebb. Vassil Dobrev, a kairói Francia Régészeti Intézet munkatársa szerint a Szakkarában nemrég feltárt nekropolisz is egy piramis jelenlétére utal, ha nem is feltétlen ott, ahová azt Magli jósolja.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár