2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Balsorsú jelöltek Miskolcról és Pinnyéről

2010. február 3. 11:06 Kovács Olivér

Öt védett, vagy éppen védtelen, de mindenképpen megmentésre váró épített emlék: a február 6-i bál közönsége nem lesz könnyű helyzetben, hogy melyiknek dobjon mentőövet. Egy miskolci faportál és egy korábban ellopott pinnyei Madonna szobor is a bálozók jóindulatára vár - írja a műemlékem.hu.

Öt jelöltet javasolt a zsűri a báli közönség előtt való megmérettetésre. Az abaújvári templom freskója mellett már ismertettük a kőszegi kápolna, valamint a dobri présház szomorú történetét is.

Következzen most a miskolci jelölt, a Széchenyi utca 82. alatti Sajó Cipőbolt. Az épület építtetője Wahl Józsefné, született Cziner Jolán Johanna, építési engedélyét 1899. május 5-én kapta meg. A felvett jegyzőkönyv szerint az új építésű földszintes épület két műhelyt, egy raktárt, egy előszobát, három lakószobát, egy konyhát és egy éléskamrát tartalmazott az utcafrontot elfoglaló üzlethelyiségen kívül. Az épületet a miskolci zsidóság által gyakran foglalkoztatott Korach Miksa műépítész tervezte és építette.



Benne az építtetők szándéka szerint az 1875-ben alapított Wahl Testvérek bútorkereskedése üzemelt volna, ám még talán az építés évében eladták azt. A vásárló Stamberger Bernát könyvkereskedő és nyomdász, kinek nyomdája és kötészete részben az épület pincéjében üzemelt, itt állították elő a többi között a Borsod-Miskolczi Hírlapot is. A Stamberger-féle nyomda és könyvkereskedés a második világháborúig működött az épületben, 1945 után – ismeretlen időpontban – a Sajó Cipőbolt költözött falai közé, mely a legutóbbi időkig itt üzemelt. A hazai portálépítészet kiemelkedő mívességű alkotása mára rendkívül leromlott állapotot mutat.

Nincs jobb helyzetben a pinnyei jelölt sem: a szobor, amely annyira balsorsú, hogy még a műemlékké nyilvánítása is meghiúsult. A szobrot 1918-ban állíttatták a Sopron közelében fekvő Pinnye község határában egy dűlőút mentén. Kovácsoltvas kerítéssel körbevett 2,5x2,5 méteres területen egy négyzet alaprajzú talapzaton, kőoszlop tetején áll a Madonna, karján a kis Jézussal, fején koronával. A teljes szobor magassága csaknem 6 méter.



2004-ben külső kezdeményezésre megindult műemléki védése, de ez nem fejeződhetett be, mert az év őszén a szobor – feltehetőleg bűncselekmény következtében – eltűnt a helyéről. A rendőrségi nyomozás eredményeképpen a műalkotás egy kőrestaurátor műhelyébe került, jelenleg is ott található; szétszedve, darabokban várja sorsa jobbra fordulását. Állapota kielégítő, kisebb tisztítás és konzerválás után felállítható.

A teljes cikk és további fotók a balsorsú jelöltekről a műemlékem.hu magazinjában

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár