A magyar filmvagyon jogai a Nemzeti Filmarchívumhoz kerülnek
2009. november 6. 16:26 MTI
Várhatóan még ebben az esztendőben a Magyar Nemzeti Filmarchívum vagyonkezelésébe kerülhetnek a magyar filmvagyonhoz kapcsolódó filmjogok - tájékoztatott a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV).
Korábban
Erdész Péter, az MNV portfólió menedzsere elmondta: a filmtörvény írta elő, hogy a korábban állami stúdiók tulajdonában lévő, a nemzeti filmvagyonba tartotó filmek jogait át kell adni vagyonkezelésbe a filmarchívumnak. Az erről szóló szerződés tervezetét szerdai ülésén hagyta jóvá a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács. Erdész Péter szerint a minden tartalmi részletet tisztázó szerződés már csak az aláírásra vár, amelyre reményeik szerint várhatóan még ebben az évben sor kerül.
Ettől fogva valóban a filmarchívum gazdálkodhat a nemzeti filmvagyonnal, míg a tulajdonos természetesen a magyar állam marad - jegyezte meg az MNV munkatársa. Elmondása szerint nehéz lenne meghatározni, mennyit érnek a szerződésben meghatározott jogok, egy korábbi becslés mindenesetre 900 millió forintban állapította meg az értéküket. Ez azonban csak egy technikai szám - hangsúlyozta. Erdész Péter felidézte: noha a filmtörvényt már 2004-ben elfogadták, a magyar filmvagyonhoz kapcsolódó jogok összegyűjtése 2009-ig eltartott.
A jogszabály alapján 1630 film érintett, mindegyiken van átlagosan tízféle jog, nem is egy kézben. Mikor a törvényt hozták, gyakorlatilag egy elvi jogszabályt alkottak meg, de hogy milyen filmcímeken milyen jogok kinél vannak, ezt nagy munkával kellett rengeteg szerződést felkutatva, azokból "kibogarászva" összeszedni - számolt be a több éves munkáról a portfólió menedzser. Mint hozzátette, a filmtörvény részletesen meghatározza, mely filmekre vonatkozik a procedúra: javarészt az 1948 és 1973 között, állami stúdiókban készült alkotásokról van szó. Ezeknek a negatívjai már most is a filmarchívumban vannak, az intézmény azonban nem sokat tud kezdeni a kópiákkal a hozzájuk tartozó jogok nélkül - jegyezte meg.
A kérdéses filmek jogai eddig is állami tulajdonban voltak, de csak közvetetten, állami tulajdonú társaságokon keresztül, így az átvétel rengeteg jogi problémával járt együtt. Egy kormánydöntés alapján a technikai megoldás az volt, hogy a Hunnia, a Budapest és az Objektív Filmstúdióktól megszerzett jogokat a Dialóg Filmstúdió gyűjtötte össze - idézte fel Erdész Péter. Közvetlen állami tulajdonba ezek a jogok abban a pillanatban kerülnek, mikor a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő átveszi őket a Dialógtól. Az MNV persze rögtön tovább is adja majd a jogokat a filmarchívumnak - tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.