2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kulturális központként újult meg a fehérvárcsurgói kastély

2009. szeptember 30. 22:02 MTI

Befejeződik a fehérvárcsurgói Károlyi kastély főépületének a felújítása 463 millió forint vissza nem térítendő pályázati támogatással; az elnyert pénz a rekonstrukció költségeinek 80 százalékát fedezi - közölte Károlyi György.

A grófi család leszármazottja - Károlyi Józsefnek, Székesfehérvár és Fejér vármegye egykori főispánjának a felújítási munkálatokat koordináló unokája - elmondta: a turisztikai vonzerők fejlesztésére kiírt pályázat sikeresen túljutott a második fordulón, október végéig várhatóan a támogatási szerződést is aláírják. Miután időközben lebonyolították a közbeszerzési eljárást, kiválasztották a kivitelezőt, novemberben megkezdődhet az U-alakú kastélyépület közepén emelkedő elliptikus főszárny belső rekonstrukciója.

A munkálatok során az eredeti állapotnak megfelelően állítják helyre a reprezentatív termeket: a könyvtárat, az ebédlőt, a szalonokat, továbbá történelmi díszlakosztályokat alakítanak ki, kastély és családtörténeti kiállítást rendeznek be. Tavasszal a hátsó homlokzatot, valamint a kapubejáratot, s a kastély útjait hozzák rendbe. Mindezzel várhatóan 2011-re végeznek. Ezeknek a tennivalóknak a befejezésével lényegében készen lesz a kastélyépület több mint másfél évtizede tartó rekonstrukciója, s a gyönyörű épületegyüttes a hozzá tartozó díszudvarral együtt ismét régi pompájában várja a látogatókat.

A hatalmas munkára, az előbb üdülőként, majd menekült-, illetve nevelőotthonként működő, több mint egy évtizedig lakatlan, leromlott állagú kastélyépület rekonstrukciójára, a park, valamint a romos díszudvar helyreállítására eddig több mint ötmilliárd forintot költöttek. A pénzt hitelből, mintegy negyedét vissza nem térítendő állami támogatásokból, a többit a Károlyi család személyes tőkéjéből finanszírozták. A kastély a felújítással párhuzamosan új funkciót is kapott: Európai Kulturális Találkozó Központként működik, s egyik állomása a Közép-európai Kastélyok Útjának. Falai között folyamatosak a tudományos és kulturális rendezvények.

Az épületegyüttes egykor a Károlyiak vidéki rezidenciája volt. 1844-ben barokk stílusban emelték, majd Heinrich Koch bécsi építész és a művezetéssel kapcsolatos tervezésbe bekapcsolódó Ybl Miklós tervei alapján neo-klasszicista stílusban átépítették. Felújítását 1991 óta az állam, majd a Károlyi György által 1994-ben létrehozott alapítvány és a 2001 óta vagyonkezelőként működő fejlesztő és üzemeltető részvénytársaság végzi.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár