2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hétvégi várkalauz: Pentele

2009. június 26. 14:20

A Duna mentén, az emberi megtelepedésre alkalmas Rác dombon már az őskorban kialakultak az első telepek; a bronzkor népességének vályogfalú lakóházait pedig már kerítőfal védelmezte az ellenséges támadásoktól. A római városon később középkori erősség épült.

A dunántúli területekből Pannonia néven új tartományt létrehozó római légiók építették fel az Öreghegy löszplatóján Intercisa erődjét, amihez a budai hegyekből hajón úsztatták le az építőkövet. Az erősség az egyre erősödő nomád támadások ellen létrehozott római határ (Limes) fontos bázisát, így köré fokozatosan egy polgári jellegű város is formálódott. A fejlett civilizációval rendelkező helységet Attila hun fejedelem hatalmas lovas seregei rombolták le, majd a népvándorlás idején sűrűn cserélődtek gazdái.

A Szent István király által keresztény hitre térített köznépek temetőjét és több egyházi építményét is napvilágra hozták az elmúlt években. A korabeli oklevelekből ismerjük, hogy nevét arról a Szent Pantaleon tiszteletére szentelt kolostorról kapta, amely az egyik, azóta a vízszabályozási munkák során elkotort dunai szigeten emelkedett. A tatárjárás után IV. Béla király hívására új telepesek állították helyre az üszkös romokat.



Az országosan ismert példák nyomán itt is egy kővárat emeltetett a helybeli földesúri család. Az Andornak nemzetség az erődített szállását a Rác dombon emeltette. A mohácsi csatavesztés után a budai pasaság székhelyére vezető hadi és kereskedelmi út védelmében szükségessé vált a régebbi erősség kibővítése és kellő létszámú zsoldos katonaság állomásoztatása a pentelei végvárban. A helyszínen járt Evlia Cselebi világutazó szerint a palánkfalak oltalmában „királyiasan fényes építkezésű szép dzsámi” bújt meg.

A katonai bázis egészen az oszmán hadak 17. század végén történt kiűzéséig működött, amikor a diadalittasan előrenyomuló császári csapatok porig égették. Maradványait az újra benépesülő község lakossága hordta szét építkezéseihez, így napjainkra nyoma sem maradt Pentele várának.

Dunaújváros a Google Térképeken

Civertan

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár