Tanácskozás egy elhibázott konferencia árnyékában
2009. április 2. 12:33
Jelenleg is a G-20-as csúcstól hangos a média: a legnagyobb országok vezetőinek tanácskozása kapcsán nem csak az ott elfogyasztandó menü részleteiről, de a résztvevők golyóálló öltönyeiről is szinte mindent tudhatunk. Arról azonban kevés szó esik, hogy hasonló gazdasági helyzetben egyszer már összegyűltek a világ vezetői Londonban, ám az akkori tanácskozás kudarcára senki sem szeretne emlékezni.
Korábban
1933. június 12-én a világ vezető gazdasági- és kormányzati tisztviselői közül több mint ezren siettek a londoni Földrajzi Múzeumba, hogy ott meghallgassák V. György köszöntőjét (amelynek élő rádiós közvetítése akkor az események fényét is emelte), aki beszédében örömmel üdvözölte a világot a pénzügyi válságtól megmentő szakértőket.
A Világgazdasági Konferencia azonban alig hat héttel később teljes kudarcba fulladt: a résztvevők egy komolyabb megegyezések nélküli, kölcsönös vádakkal, és mások hibáztatásával teli tanácskozást tudhattak maguk mögött. Mindez talán egyfajta rémítő előkép is lehet a ma összeülő G-20-as tanácskozásnak is, amely az egykori Földrajzi Múzeumtól alig pár kilométerre, a Természettudományi Múzeum konferenciaközpontjában kapott helyet.
Persze vannak éles különbségek: sem a Szovjetunió, sem a náci Németország nem létezik már, és az akkori, főként első világháborús békeszerződések hajtotta sérelmek többségét mára sikerült rendezni, és azok csupán a történelemkönyvekben léteznek. A gazdasági szakértők ezen felül ma már tisztában vannak az akkori világválság okaival, és azzal is, hogy a korabeli pénzügyi szemlélet miként rontott a gazdasági helyzeten.
Patricia Clavin, az Oxfordi Egyetem történésze szerint sokat tanulhatunk az akkor történtekből, és abból, hogy miként romolhat el, és járhat katasztrofális következményekkel egy jónak induló találkozó. Az összekülönbözések ugyanis nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország különböző megoldási utakat keresett, és ahhoz is, hogy Németország és Japán fegyverkezésbe kezdett ellenük. Szerinte persze a németek már a tanácskozás során sikeresen kijátszották az angol és amerikai felet egymás ellen, amiből a nagyközönség nem sokat tudott, hiszen a megbeszélések a nyilvánosság kizárásával folytak.
Az igazi probléma azonban abban rejlett, hogy az egyes országok megjelent képviselői a szónoklatokkal szemben nem voltak hajlandóak feladni saját országuk gazdasági elképzeléseit, és közös utat keresni. Az angolok például leértékelték a fontot, míg a franciák nem voltak hajlandóak eltávolodni az aranyalapú franktól.
Mindez előre vetítette a tanácskozás kudarcát is, hiszen a kezdeti lelkesedés után Roosevelt igencsak hamar elvesztette a türelmét, mert szerinte az európaiak nem voltak képesek nagyobb távlatokban gondolkodni. Nyaralásáról küldött táviratában a szerinte elhibázott valuta-megállapodást az „úgynevezett nemzetközi bankárok régi fétisének” bélyegezte, és ezzel pedig mintegy vége is lett a válság nemzetközi megoldási kísérletének.
A résztvevő államok többsége felháborodva fogadta a táviratot, és szerintük az tehetett a kudarcról. A brit kincstár feje, a későbbi miniszterelnök, Neville Chamberlain is ezt tette felelősség a bukásért. Az országok így visszatértek protekcionista gazdaságpolitikájukhoz, és mindenki a maga módján próbált reagálni a krízisre, és végül ez vezetett a második világháborúhoz is.
A történészek ma egyetértenek abban, hogy a konferencia talán segíthetett volna újraindítani a világkereskedelmet, ennek kudarcáért azonban egyáltalán nem Roosevelt a hibás. A megbeszélés hatásai azonban később is érezhetők voltak: a tanácskozás fiatal résztvevői később 1944-ben, Bretton Woods-ban már tapasztalt gazdasági szakemberekként elsőként a nemzetközi együttműködés fontosságában állapodtak meg, és készítették elő a Világbank és az IMF szerepét. Gyakorlatilag az 1933-ban kidolgozott elméletet ültették át a gyakorlatba - állítja a történész.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.