2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Hitler mellé költözött Anna Frank

2008. december 21. 09:58 MTI

Az egyszer már lefejezett Adolf Hitler-bábu mellett pár méterrel állították ki Anna Frank viaszfiguráját Madame Tussaud berlini panoptikumában.

A náci haláltáborban meggyilkolt lány egy asztalnál ül és éppen naplóíráshoz készül. A figurát az amszterdami Tussaud-panoptikum kölcsönözte a berlininek, péntektől látható a náci vezértől néhány lépésnyire. "Szerencsére nem ugyanabban a teremben kaptak helyet" - nyilatkozott Thomas Heppener, a berlini Anna Frank központ igazgatója.

A viaszfigura körüli térben egy kiállítást rendeztek be, amely a lány és családja történetét mutatja be - írta online kiadásában a Die Welt című német napilap. A tárlat anyagának összeállításában közreműködött Heppener intézete. "Nagyon helyes, hogy a Tussaud-panoptikum társadalmi, történelmi témákkal is foglalkozik" - mondta az igazgató.

Anna Frank németországi holland zsidó családban született 1929-ben. A zsidóüldözés elől a család Amszterdamba költözött, és amikor bevonultak a nácik, Anna saját házukban elrejtőzött. 1942 és 1944 között vezetett naplójában hű képet festett Hollandia német megszállásának éveiről. A rejtekhelyet 44-ben a nácik felfedezték, a családot koncentrációs táborba küldték, és Anna nem sokkal 16. születésnapja előtt életét vesztette. Csodálatos módon fennmaradt naplója 1947-ben jelent meg először. Azóta milliók olvasták a világ számos nyelvén.

A lány figurája a második náci vonatkozású szenzáció a németországi Tussaud-panoptikumban. Az első Hitler viaszfigurája volt, amelyet a panoptikum július eleji megnyitásakor szabályosan lefejezett egy berlini férfi. A restaurált figurát szeptemberben helyezték vissza, azóta egy vastag üvegfal védi.

Az egykori náci vezér viaszbábujának kiállítását egyébként nagy tiltakozási hullám előzte meg, de a panoptikum vezetése ragaszkodott a tervhez. Végül beleegyeztek abba, hogy Hitler fölé egy magyarázó táblát helyeznek el, amely leleplezi a diktátor és a rezsim történelmi bűneit, a látogatóknak pedig megtiltották, hogy Hitler viaszfigurájával fényképeztessék magukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár