2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Reneszánsz testkultúra a Sportmúzeumban

2008. december 18. 11:20 MTI

Zömében képeken, posztereken mutatja be a Magyar Sportmúzeum Reneszánsz testkultúra című kiállítása, hogy milyen sokszínű, gazdag sportélet jellemezte a középkori és kora újkori Európát és Magyarországot. A tárlatot Virág Rudolf, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára nyitotta meg szerdán.

A reneszánsz év jegyében megnyílt kiállításon korabeli könyvekből készített 300-400 kép illusztrálja a reneszánsz kori mozgáskultúrát, beleértve a sportot, a játékot és a táncot is - mondta Szabó Lajos, a múzeum főigazgatója.

Az európai középkor a jelenlegi történetírás szerint a nyugat-római birodalom széthullása (476) és Amerika felfedezése (1492) közötti időszakot jelenti. A virágzó feudalizmus (10-13. század) testkultúrája leginkább a lovagi életben bontakozott ki. A korszak férfiideálja a lovag volt, akinek életét a fizikai próbatételek sokasága jellemezte. A lovagi készségekhez tartozott a lovaglás, úszás, íjászat, vívás, vadászat, táblás játékok ismerete, a tánc, a labdázás és a versmondás.

A tárlat rámutat arra is, hogy a középkori városi testkultúra legkifejezőbb formái a reneszánsz Itáliában és - részben itáliai hatásra - Németalföldön alakultak ki. A nápolyi, modenai lovasiskolák, a ferrarai tánciskolák, a szinte minden itáliai városban létező vívóakadémiai "tanfolyamok" népszerűsége megnőtt, a sienai palio lovasversenyei, a firenzei "labdarúgás", a calcio mérkőzései, a velencei gondolaregatták már "tömegek" által látogatott látványosságok lettek.

A középkor falusi parasztságának is fontos volt a fizikai képességek alapján kivívott tekintély, amelyet helyi versenyeken (év legénye, pünkösdi király választása) vívtak ki a legények, amelyek egyházi ünnepekhez, mezőgazdasági munkákat lezáró, illetve elkezdő periódusokhoz kapcsolódtak.

Sajátos, igen ismert és kedvelt szórakozás volt az angol és skóciai falvakban az úgynevezett határlabdázás. Képletesen az állatbőrből készült labdába gyömöszölték a falut érő összes "rossz" jelenséget (járvány, természeti katasztrófa). Ezt követően a labdát a lehető leggyorsabban kellett a falu határán túlra juttatni. Mindezt azonban - érthető módon - a szomszéd falu lakosai nem fogadták szívesen, így a két falu határán komoly verekedés alakult ki. Az évtizedek, évszázadok során kialakított szabályok finomították a játékot. Az angol szakirodalom ezt a népi testkultúrában gyökerező játékot tartja a labdarúgás ősének.

A kiállítás részletesen bemutatja a közép- és reneszánsz kori Magyarország testkultúráját is. Például utal a honfoglaló magyarság kiemelkedő fizikai felkészültségére, amely a kora középkorra jellemző állandósult védekező és támadó hadjáratokban mutatkozott meg. De megtudható az is, hogy Hunyadi Mátyás híres Fekete Seregének sikere a kiváló taktika mellett a gyermekkortól elkezdett, naponta végzett úszó-, lovas-, ugró-, futó-, vívó-, birkózó- és kocsihajtó-gyakorlatok voltak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár