2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A sátorlap esőgallértól a Sztálin-zubbonyig

2008. október 27. 19:45 MTI

A Magyar Honvédség és a Magyar Néphadsereg 1945 és 1956 között viselt egyenruháit mutatja be több száz fotón keresztül Baczoni Tamás Magyar katonai egyenruhák 1945-1956 címmel megjelent kötete, amelyet hétfőn mutattak be Budapesten, a Hadtörténeti Múzeumban.

Páratlan fényképekkel illusztrált könyv, amely úttörő a maga nemében, s nem csupán a szakembereknek és a műgyűjtőknek szól, hiszen a civilek, magánemberek is számos új információt, ismeretet szerezhetnek elolvasásával - hangsúlyozta a kötetet méltatva Holló József Ferenc, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. Hozzátette: a korszak magyar katonáiról átfogó képet adó kötet számos tévhitet és kételyt oszlat el az olvasóban, az album aprólékosan és körültekintően mutatja be az egyenruhák változásait, kezdve az 1945-ös ruháktól az 1949-ben bevezetett, szovjet mintához közelítő új öltözeten keresztül az 1951 M egyenruha, gimnasztyorka, pilotka, "Sztálin-zubbony" viseletéig.

Mint azt Baczoni Tamás főmuzeológus, a tanulmány szerzője elmondta, a kötetben szereplő egyenruhák 99 százalékát a Hadtörténeti Múzeumban őrzik, a többi magángyűjteményből származik. "Egy olyan kor egyenruháival ismerkedhet meg az olvasó, amely egy vesztett háború után előbb a demokrácia lehetőségével kecsegtette nemzetünket, majd annak torz karikatúrájaként a diktatúrát hozta el" - fogalmazott Baczoni Tamás, hangsúlyozva, hogy a könyvnek nem célja semmiféle hamis nosztalgia felélesztése, tudományos ismeretterjesztő kiadványról van szó.

A kötetben megközelítőleg 700 fotó szerepel, köztük tárgyfotók, archív felvételek, és olyan fotográfiák, amelyek élő modelleken mutatják be a katonai ruházatokat - mondta el Kopasz Zsolt fotós. A több mint 200 oldalas könyvet lapozgató egyebek mellett rohamsisakot, zubbonyokat, sapkajelvényeket, 1949 M ejtőernyős ugróruhát, kiváló politikai tiszt jelvényt és 1944 M sátorlap esőgallért is láthat Baczoni Tamás tanulmányának olvasása közben.

Tóth László, a kötet szerkesztője hangsúlyozta: ezt a korszakot eddig senki nem dolgozta fel, elsőként bemutatni valamit mindig óriási felelősség. Hozzátette: a kötet a Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926-1945 címet viselő, február végén megjelent könyv folytatása, amely az első összefoglaló viselettörténeti munka volt a két világháború közötti magyar fegyveres erők ruházatáról.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár