Hamis bizonyítékok a hidegháború leghíresebb kémperében
2008. szeptember 15. 14:03
A múlt héten tették nyilvánossá a hidegháború legjelentősebb kémpere, a Rosenberg-ügy esküdtszéki jegyzőkönyveit, amelyekből kiderül: Ethel Rosenberget hamis vallomások és hazugságok alapján vádolták meg és ítélték halálra. Eközben a valódi szovjet ügynököket még csak figyelemre sem méltatták.
A Rosenberg házaspárt a Szovjetuniónak történt kémkedés, és nukleáris titkok átadása miatt vádolták meg, és végezték ki 1953-ban a Sing Sing villamosszékében. Azóta a titkosítás alól feloldott szovjet táviratok alapján egyértelművé vált, hogy Julius Rosenberg valóban kém volt, ám felesége, Ethel szerepéről nem lehetett tudni semmi bizonyosat.
A per során a kulcsvallomást Ethel testvére, és sógornője, David és Ruth Greenglass tették, akik arról beszéltek, hogy Ethel volt az, aki legépelte az ellopott atomtitkokat tartalmazó jegyzeteket. A bíróság ennek alapján döntött a nő halálos ítéletéről. Az elmúlt években azonban Ethel testvére visszavonta ezen vallomását, mondván hamisan tanúzott.
A most közzétett peranyagból négy tucatnyi további vallomás is megismerhető, akik közül aztán csak négyen tanúskodtak a perben. Ezek között van egy olyan férfi és egy nő anyaga is, akik bár tanúskodtak az esküdtszék előtt, ám mivel az FBI szerint szovjet ügynökök voltak, a bíróság előtt már nem szólalhattak meg.
Őket ennek ellenére sosem vádolták meg, és az is érdekes, hogy szinte semmilyen információt nem kérdeztek tőlük az ügyben, vagyis meg sem próbálták kikérdezni a tényleges szovjet ügynököket, akik tényleg lophattak államtitkokat. Ezek pedig nem voltak jelentéktelenek, hiszen közéjük tartozott például az a közelségi gyújtószerkezet, amelynek köszönhetően a szovjetek le tudták lőni az U-2-es amerikai kémrepülőgépet.
Az amerikai kormányzatnak arra is voltak bizonyítékai, hogy a Rosenberg-csoport adta át a szovjeteknek egy légvédelmi és egy földi radar, a légvédelmi fegyvereket irányító analóg számítógépek titkát, valamint az első sugárhajtású repülőgépmotor tervrajzait.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap