Brit kémnő segítette a szovjet atomprogramot
2008. szeptember 2. 09:06
Fél évtizedet spórolt meg a szovjet atombomba fejlesztőinek Melita Norwood, a brit `kémnagyi`, akinek tevékenységére csak több mint hatvan év után derült fény.
Norwoodot, aki 2005-ben, 93 éves korában halt meg, már 1934-ben beszervezte az NKVD, az akkori szovjet állambiztonsági szolgálat - a KGB elődje - a brit kommunista párton keresztül. Ténykedése azonban csak 1999-ben vált ismertté, miután egy dezertőr KGB-tiszt titkos iratokat hozott nyilvánosságra róla.
A brit kormány akkoriban igyekezett kicsinyíteni Melita Norwood szerepét - a lelepleződés után jogi eljárás sem indult ellene -, ám egy most elkészült új életrajzból egyértelműen kiderül, hogy a matróna volt messze a legfontosabb szovjet női kém Nyugaton. A The Sunday Telegraph ismertetése szerint az októberben megjelenő könyvben az áll, hogy a Norwood által átadott brit atomfegyver-fejlesztési titkok révén a sztálini Szovjetunió öt évet nyert saját nukleáris bombájának kifejlesztésében.
A Nyugat 1949 augusztusában döbbenten értesült arról, hogy a szovjetek sikeres kísérleti atomrobbantást hajtottak végre, mert ezt annak idején csak évekkel későbbre várták. Melita Norwood titkárnőként dolgozott annak a brit "fémipari kutatóintézetnek" az igazgatója mellett, amely valójában a brit atomfejlesztési tevékenység fedőszerve volt. Az áttörés akkor történt, amikor a kémnő hozzájutott egy kényes kutatási anyaghoz, amely az uránium magas hőmérsékleten jellemző korróziós tulajdonságait tárta fel.
A szovjet fejlesztők akkoriban még nem tudtak megbirkózni ezzel a problémával, amelyet azonban a brit szakértők sikeresen megoldottak - és eredményeiket Norwood nyomban át is adta megbízóinak. Az ügynöknő - akinek az édesanyja is szovjet kém volt - még ezután is hosszasan tevékenykedett, egészen a 70-es évek elejéig, amikor nyugalomba vonult.
Az életrajzi írás szerzője, David Burke - aki számos beszélgetést folytatott a néhai atomkémmel - azt mondta a vezető vasárnapi brit konzervatív lapnak, hogy Norwood "nem volt keményvonalas sztálinista ... inkább érzelmes kommunista volt, és meglehetősen naiv". Christopher Andrew professzor, a brit elhárítás, az MI5 hivatalos történetírója azt mondta: Melita Norwood volt a leghosszabban szolgáló szovjet kém a brit történelemben, és egyben a legfontosabb női ügynök is.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap