Izraeltől tanult a brit elhárítás
2008. június 2. 12:02
Amikor a brit hadsereg 1969-ben különleges egységet állított fel, az amerikai helyett inkább az izraeli hadsereg módszereit követték figyelemmel.
Korábban
A brit Nemzeti Levéltárban pénteken bemutatott dokumentumokból kiderül, hogy az angol hadsereg tisztjei úgy gondolták, hogy az amerikaiak nem igazán ügyesek az ellenség félrevezetésében és megtévesztésében. Szerintük az Egyesült Államok nyíltsága mentes mindenféle fortélyosságtól.
A Defense Deception Advisory Group (Védelmi Megtévesztési Tanácsadó Csoport) ezért inkább a közel-keleti mintát tanulmányozta, hiszen szerintük az izraeli politikusok és katonai vezetők összetett és sikeres taktikát használtak, hogy megtévesszék arab ellenfeleiket a zsidó állam szándékaival és katonai tettrekészségével kapcsolatban.
A britek olyan eseteket vizsgáltak, amikor a harcmezőn, vagy határállomásokon az izraeli hadsereg egyenruhába öltöztetett bábokat, vagy hadijárműveknek tűnő tereptárgyakat állított fel. Ez szerintük igencsak hatásos volt, és az ellenfeleket határozottabb fegyverkezésre, és csapatösszevonásokra kényszerítette.
Mark Dunton, a levéltár kortárs történelemmel foglalkozó referense szerint a briteket elképesztette, hogy ezek a viszonylag egyszerű módszerek milyen hatásosak voltak. A briteket emellett az is lenyűgözte, hogy az állam legfelső szintjein a politikai és katonai vezetők milyen sikeresen alkalmazták a megtévesztés eszközeit félrevezető és kétértelmű nyilatkozataikban.
Az 1972. április 10-én kelt összegző jelentés szerint az izraeli hadsereg a leginkább azért hatékony, mert nagyon jól titkolózott modern bombáival és fegyvereivel kapcsolatban, így az arab államok a hatnapos háborúig azt hitték, hogy főként csak második világháborús hadieszközeik vannak.
Az arabul kiválóan beszélő hírszerzés eközben folyamatosan monitorozta az egyiptomi katonai rádiókommunikációt, így alapvető információkhoz jutottak hozzá. Az elfoglalt területeken sokszor használtak arabul tökéletesen, egyiptomi akcentussal beszélő katonákat, hogy még több arab csapatot ejtsenek fogságba.
A dokumentumokból az is kitűnik, hogy a briteket az amerikai metódus nem nyűgözte le: bár egy másik csoport felkereste az ottani kiképző központokat és katonai bázisokat is, szerintük az ő módszereik unalmasak és kiszámíthatóak voltak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Eredménytelenül szervezett titkos béketárgyalásokat David Ben-Gurion
- Kémből vált befolyásos üzletemberré az embermentő Oskar Schindler
- Mit lehetett tudni a holokausztról 1944-ben Magyarországon?
- Több ezer zsidó életét mentette meg a holokauszt idején Ángel Sanz Briz
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap