Térképészeti ritkaságok a Partiumból
2008. április 8. 14:00
A kéziratos térképek feldolgozása és közzététele a magyarországi közlevéltárakban és egyházi gyűjteményekben mára nagyrészt megvalósult.
Korábban
Az 1970-es években az állományból kiemelték a térképeket és a tervrajzokat és külön gyűjteményt hoztak létre. Ide csoportosították a Nagyváradi Görög Katolikus Püspökség belényesi uradalmának, Bihar megye egykori levéltárának, Nagyvárad város levéltárának a térképeit is. Sajnos a térképgyűjtemény leltára nem tartalmazza az eredetet, így azok pontos beazonosítása sajnos nem lehetséges.
A váradi püspökség és a káptalan birtokainak összeállítása - a szétszórt és az elpusztult források miatt - nem könnyű feladat. Az alapkutatásokat a térség két nagy kutatója, Bunyitay Vince és Jakó Zsigmond végezték el. A birtokok döntő hányada az egész középkor folyamán Bihar megye területén feküdt, elsősorban a déli és a központi részeken.
1552-ben a püspökség és a káptalan 156 helységnek volt a tulajdonosa. 1570 után komoly változások következtek be, a Tiszántúl és Bihar hovatartozása folyamatosan kérdőjelessé vált. Az állandó háborúskodások rendkívül komoly pusztulásokat eredményeztek, míg 1552-es esztendőben 47 ezer háztartást becsültek, addig 1692-ben ez a szám 1337-re csökkent.
I. Lipót 1693. november 24-én császári rendelettel szolgáltatta vissza a váradi egyház egykoron szekularizált birtokait. A javak visszaszerzése érdekében összeírták a még megmaradt, a tulajdonjogra vonatkozó okleveleket, iratokat. A különböző urbáriumok és conscriptiók segítségével fel lehetett vázolni a püspöki birtokszerkezetet. A szerző által összeállított jegyzékben uradalmanként és birtoktestekként böngészhetünk a javak között, megismerhetjük a főbb szakirodalmi hivatkozásokat és természetesen a reájuk vonatkozó térképek évszámait.
A nagyszombati egyetem is magára vállalta a matematikai ismeretek oktatását, a döntő áttörést az 1735-ben megalapított selmecbányai bányatisztképző iskola jelentette. Sokat lendített a földmérő- és térképész-szakemberek képzésében a Budára költözött tudományegyetem bölcsészkarán belül működő mérnökképző intézet, amely 1782-ben kezdte meg működését.
A katalógusban bemutatott három nagyváradi egyházi térképgyűjtemény mennyiségi szempontból is kiemelkedő. A közel 800 darab, 1880 előtti térkép számát csak az Esztergomi Prímási Levéltár előzi meg (1270 db). Növeli értéküket, hogy 1850 előtt keletkezett a püspökség térképei közül 220, a káptalan térképei közül pedig 174
A levéltárakban őrzött iratok betekintést engednek az uradalmi térképészek mindennapi életébeis: Gürttler János György 1769-ben arról panaszkodott, hogy a püspökség nem fizette ki 200 forintnyi bérét. Sokáig, 1769 és 1812 között itt tevékenykedett Gaszner Lőrinc Teofil is, akit az egyház mellett a vármegye is megbízott feladatokkal. Többek között részt vett az 1775 után meginduló szatmári lecsapolás kivitelezésében. A szerző gyűjtése szerint Bihar megyében földmérőként, mérnökként és mérnöksegédként 86 személy dolgozott.
A térképeket listázó katalógus jól áttekinthető, és alapvető információkkal ismerteti meg az olvasókat. Közli a címeket, a szerzőt, a méretarányt, az ábrázolt területek határainak megnevezését. A térképmellékletek címeit betűhíven (a rövidítések megtartásával) olvashatjuk. A katalógus kitér a térképek színezettségére, méretére, mai lelőhelyére. A tételek egyházi szerv/uradalom/birtok felosztásban követik egymást. A kötet végén 32 színes ábrát, illetve egy összesítő térképet találunk, sőt egy CD-ROM segítségével magunk is böngészhetünk a szép kivitelű, kéziratos térképek között.
Emődi András: Bihar megyei kéziratos térképek (1754-1888). A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, Székeskáptalan, Papnevelde, Nagy- és Kisprépostság és a Nagyváradi Görög Katolikus Püspökség térképei. Bihar vármegye és Nagyvárad város térképei. Vegyes eredetű térképek. Katalógus. Nagyvárad, 2007. Partium Kiadó, 244 oldal
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.