2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Katalógussal jelentkeznek a magyar vízjelkutatók

2008. március 10. 17:00

15-20 tudományágat - a levéltárosságtól a könyvészeten át a családkutatásig - fog össze a most megalakult Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság.

Pelbárt Jenő grafikusművész, vízjelkutató, vagyis filigranológus, a társaság elnöke elmondta az MTI-nek, hogy az első vízjelnyomókat sodrott, vékony drótból készítették, innen az elnevezés: a filigranológia, amely 500 éves múltra tekint vissza. Nyugat-Európában reneszánsza van a vízjeles papír használatának, s a vízjel valódi iparművészeti munka. Sajnos ez Magyarországról nem mondható el, mert a II. világháborúban nagyrészt elpusztultak a vízjelnyomó hengerek. Egyedül Diósgyőrben működik olyan papírgyár, ahol tesznek vízjelet a papírba.

A történelmi Magyarországon 190 papírmalom működött, s ez 150-200 ezer vízjel használatát jelentette. A malmokat elsősorban tiszta vizű helyekre telepítették, így a Felvidékre és Erdélybe, mert a szép papír elkészítéséhez alapvetően tiszta víz kellett. Az első vízjeles papírokat a Felvidéken, Lőcsén kezdték gyártani a 16. században. A céhlegények Európa országait járták, tanultak, majd hazatértek. A papíros tanoncok olasz, svájci, lengyel és német vízjeleket hoztak haza. A vízjel használata egyértelműen az európai kultúra része, mert a mesteremberek közvetítésével eljutott mindenhová - tette hozzá Pelbárt Jenő.

Magyarországon eddig 12 ezer vízjelet gyűjtöttek össze, s katalógust készítenek belőle. A vízjelkutatás a 19. században kezdődött, s ebben a magyarok voltak az elsők. A vízjel olyan nagy értékű grafika, amelynek kor és eredetiség meghatározó funkciója van, s magát a papírt személyesíti meg. A levéltárakban rengeteg olyan papíralapú dokumentum van, amelyet nem tudnak azonosítani, mert még nem azonosították a vízjelét.

A korai vízjelek városi címereket ábrázolnak, később a papírmalom-tulajdonosok családi címere került a papírra, majd szentábrázolások, kereszt és más vallási témájú jelek, mint a pelikán, vagy az IHS rövidítés, de állatok, mint a róka vagy a ló is vízjelbe került. A rózsahegyi (Ruzomberok) papírgyár gyönyörű rózsafejet használt papírjain vízjelként.

A Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság nemcsak a különböző magyar tudományágakat fogja össze, hanem bekapcsolódik a Nemzetközi Papírtörténészek Társasága (IPH) munkájába is - mondta el Pelbárt Jenő elnök.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár