Budapest ostromáról feketén-fehéren
2008. február 12. 14:00
63 évvel ezelőtt, 1945. február 13-án értek véget a harcok a magyar fővárosban. Az elhúzódó ostrom rengeteg véráldozattal és mérhetetlen pusztulással járt együtt. A tragikus eseményre egy könyvajánlóval emlékezünk.
Korábban
Budapestet jogosan nevezték a második Sztálingrádnak, mivel a főváros 1944-1945-ös ostroma Sztálingrád, Varsó és Berlin mellett a legvéresebb városostromok közé sorolható. A fővárost története során sokszor támadták, de ezek közül a 20. századi volt a legkegyetlenebb. A Duna gyöngyszeme csak árnyékában és töredékeiben emlékeztetett régi önmagára; a nyomok egyes házaknál még ma is tetten érhetők. A szörnyű napok történéseiről az utóbbi években sok publikáció jelent meg, amelyek mélységükben is próbálták visszaadni az átélt szenvedéseket.
A szerzők közé tartozik Ungáry Krisztián, aki korábban megjelent monumentális munkájában már részletesen tárgyalta a 102 napos ostromot, és az azt megelőző hadműveleteket. A jelen kötetnek is ő az egyik alkotója, míg a megrendítő képeket Tamási Miklós válogatta. Ungváry a bevezetőben röviden, lényegre törően foglalta össze az alapvető ismereteket.
Sztálin rendkívül fontosnak tartotta a magyar főváros bevételét, ugyanakkor Hitler különös vonzalmat érzett Budapest iránt, amelyet az egyik legnagyszerűbb városnak tartott. "Az egész Német Birodalomban nincs hozzá hasonló!" - jelentette ki egyszer. Mindez azonban nem játszhatott szerepet abban, hogy a várost 1944. december 1-jén háztól házig védendő erődnek nyilvánították. Hitlert ugyanis a zalai és a zistersdorfi olajmezők birtoklása vezérelte.
Ennek megfelelően amikor viszonylag hamar kiderült, hogy a fővárost nem lehet menetből elfoglalni, a szovjet hadvezetés hozzákezdett a szisztematikus ostromhoz. A házról házra folyó harc karácsonykor kezdődött. Egyes épületek naponta cseréltek gazdát, olykor a különböző szinteken tartózkodtak egymás ellenségei. A gyűrű egyre szorosabbá vált, a fővárosban pedig elszabadult a pokol.
A nyilasok már a védett házakat sem kímélték, a városukat annyira szerető polgárok pedig hiába próbáltak menekülni. Az ostrom alatt körülbelül 95 ezer ember vesztette életét, az életben maradottak egy része pedig megtapasztalhatta a szovjetek kegyetlen bánásmódját. A főváros számos értéke megsemmisült: a hidakat a német védők robbantották fel, súlyos károkat szenvedett a Dunakorzó, a Királyi Vár szinte teljesen kiégett, rengeteg épület pusztult el. A háború az állatkert lakóit is elérte, 2500 lakójából csak 14 maradt.
Az ostrom alatt csak kevesen vállalták a fényképezést, mivel az események megörökítése egyre inkább életveszélyes tevékenységgé vált. Éppen ezért nagyon értékesek az utókorra maradt felvételek, amelyek feketén-fehéren mutatják be az 1944/1945-ös kegyetlen valóságot. A képek alatt adatokban gazdag szöveget találunk, amelyek a felvételen látható épületek történetét, sorsát magyarázzák, néha azonban kissé oda nem illő stílusban.
A Google Maps helyett jelen esetben Walter Flechtner német pilóta légifelvételével kell beérnünk, amelyen jól kivehető a százszámnyi bombatölcsér. A pillanatfelvételek a legkülönbözőbb témákat örökítették meg: kiégett épületek, szétroncsolt hidak, halottak, exhumálások, menekültek elevenednek meg a szemeink előtt. Olykor személyes tragédiák is feltárulnak, mint például a Parlamenttel szemben, a budai oldalon megsemmisült lakóház maradványai, amelynek törmelékei alól még napokig próbálták kiásni a pincében rekedteket (köztük Gulácsy Irén írónőt) - mindhiába. A képek arról is tanúskodnak, hogy néhány épületet a háború után feleslegesen romboltak le.
A város azonban magához tért a rémálomból. Erre utalnak a romok között kvaterkázó férfiak, az Erzsébet híd roncsain napfürdőzők, egy szétlőtt falú műteremben dolgozó művész, vagy a friss meleg ételek egész nap kaphatók tábla, míg a sír mellett lépkedő kislány már az új nemzedéket képviselte. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a szép számú felvételen mindössze egy olyan embert látunk, aki mosolyog. Nem véletlenül.
Tamási Miklós - Ungváry Krisztián: Budapest 1945. Budapest, 2006. Corvina Kiadó, 152 o. 5990 Ft.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.