2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Szovjet tengerész vágta el a brit békaember torkát

2007. november 19. 15:00

A hétvégén pont került a hidegháború egyik legtitokzatosabb ügyének végére: egy idősebb orosz férfi elismerte, hogy ötven évvel ezelőtt ő ölte meg a leghíresebb brit búvárt Portsmouth kikötőjében.

Crabb gyerekekkel

Tavaly számoltunk be róla, hogy a brit kormány évtizedeken át hazudott egy háborús hős eltűnésével kapcsolatban: Lionel Crabb búvárparancsnok 1956-ban kormányzati utasításra kémkedett a szovjetek ellen, amikor Hruscsov a szigetországba látogatott.

Az akció kudarcba fulladt: sokan úgy gondolták, hogy a búvárparancsnok megfulladhatott. A rejtély azonban tovább mélyült, amikor alig fél évvel később megtalálták fejetlen holttestét. Idén szeptemberben aztán hivatalosan is elismerték, hogy a királyi haditengerészet búvárai 1955-ben Portsmouth kikötőjében egy szigorúan titkos akció keretében próbálták kikémlelni a szovjet hadihajókat, és ennek sikere vezetett a fél évvel későbbi tragédiához is.

Crabb volt a brit történelem egyik leghíresebb búvára, és sokak szerint az ő élete és kalandjai inspirálták Ian Fleminget James Bond alakjának megalkotásakor. Az ügy egyébként igen komoly belpolitikai viharokat vert Angliában: az oroszok akkor azzal vádolták az angolokat, hogy kémeket küldtek a hajójukra, míg Edent az alsóházban is kritizálták. Amikor aztán Crabb teste előkerült, Eden úgy vélte, hogy "nem szolgálná a köz- és az orosz kapcsolatok javát, ha kinyomoznánk a búvár halálának körülményeit".

Az eset most végre megoldódni látszik: egy mára nyugdíjba vonult orosz tengerész - "hogy könnyítsen a lelkiismeretén" - beismerte a gyilkosságot. Eduard Kolcov egy nemrég levetített dokumentumfilmben elmondta, hogy ő kapta el a búvárt, amikor az robbanószerkezeteket erősített az Ordzsonikidze oldalára. Az akkor 23 éves Kolcov is búvár volt, és azon a napon arra kapott parancsot, hogy figyelje a hajó körüli vizeket. Nem sokkal később észrevette Crabb tevékenységét, majd odaúszott hozzá, hátulról elkapta a parancsnokot és elvágta a torkát. A férfi a dokumentum-filmeseknek is megmutatta az egykori fegyvert, amellyel végzett Crabbel.

Crabb ma is élő leszármazottai azonban cáfolták az elméletet, mondván: szó sem volt semmilyen robbantási kísérletről, hiszen szerintük "elképzelhetetlen, hogy Őfelsége kormányának haditengerészete felrobbantana egy látogatóba érkezett hajót. Ez ugyanis végett vetett volna mindenféle béketárgyalásnak, ami miatt a hajó Angliába érkezett". Ők azt is elképzelhetőnek tartják, hogy Crabb pont azért merült le, hogy esetleges aknákat keressen az orosz hajón. Azt pedig végleg hihetetlennek tartják, hogy egy szovjet tengerész ilyen brutálisan ölte volna meg a búvárt - bár a később előkerült, lefejezett holttestre ez sem ad magyarázatot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár