Cseh-német vita Emil Skoda származásáról
2007. november 12. 17:00
Cseh vagy német nemzetiségű volt-e a csehországi nehézipar egyik megalapítója Emil Skoda? Erről robbant ki vita a közelmúltban a csehek és a németek, illetve osztrákok között.
Korábban
"Akinek erről kétségei vannak, az emlékezzen vissza arra, hogy Emil Skoda unokáját a csehszlovák hatóságok a második világháború után német nemzetisége miatt internáló táborba zárták" - írja az újság. Majd leszögezi: mindez csak újabb bizonyítéka annak, hogy bár a csehek a kitelepített szudétanémetek minden követelését a háború után elszenvedett sérelmekért elutasítják, de munkájuk eredményeit azért előszeretettel kisajátítják. Hasonló hangnemben foglalkozott a témával a tekintélyes bécsi Die Presse is.
Más véleményen vannak a cseh történészek, akik határozottan elutasítják az állításokat Emil Skoda német nemzetiségéről. "Bár tény, hogy Emil Skoda utódai valóban elnémetesedtek, ő maga teljes mértékben cseh családból származott. Nagyapjának Pilsenben kis lakatos műhelye volt" - állítja Vladislav Krátky, a pilseni Skoda Múzeum igazgatója. Szerinte írásos bizonyítékok léteznek arról, hogy Emil Skoda saját magát "pilseni csehnek" nevezte.
Krátky azonban elismeri, hogy a szudétanémetek állításaiban is van valami igazság. "Valóban jobban beszélt németül, mint csehül, mert német iskolákat látogatott. Műszaki végzettséget azonban anyanyelvén akkor nem szerezhetett. Cseh nyelvű műszaki iskolák akkor még nem léteztek" - fejtette ki a múzeumigazgató a Lidové Noviny című konzervatív prágai napilapban.
Megjegyezte: a mindennapi életben Skoda nagyon gyakorlatiasan viselkedett és a közéletben meglévő cseh-német ellentéteket soha nem engedte be gyáraiba. Az iparmágnás egyik unokája pedig valóban a pilseni internálótáborban halt meg a világháború után. Ő volt egyébként a korabeli hadiiparban is komoly szerepet játszó pilseni Skoda Művek utolsó tulajdonosa azok államosítása előtt.
"Mindezek ellenére úgy állítani be a dolgokat, mintha Emil Skoda egyértelműen német lett volna, félrevezető és hibás. Egyrészt ugyanis biztos, hogy cseh gyökerei vannak, másrészt pedig abban a korban a csehországi lakosság még nem oszlott olyan egyértelműen csehekre vagy németekre, mint a későbbi évtizedekben" - magyarázza a helyzetet Krátky.
Emil Skoda (1839-1900) a csehországi ipar megalapítói közé tartozik. A mai napig is az ő nevét viseli a korábbi cseh nehézipar fellegvára, a pilseni Skoda Művek, valamint a legnagyobb cseh autógyár a Skoda Mladá Boleslav. A pilseni Skoda Művek a 19. század végén és a 20. század elején az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb fegyvergyárának számított.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már Pearl Harbor előtt hadba szálltak az amerikaiak a német tengeralattjárók ellen
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Alvilági segítséget is kaptak az amerikaiak a Mussolini elleni harcban
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap