2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Magyar tulajdonba került Táncsics börtöne

2007. szeptember 11. 10:00

Az Egyesült Államok visszaadja Magyarországnak a Táncsics Mihály egykori börtönét is magába foglaló, a Budai Várban található épületet.

A megállapodás szerint az amerikai fél a Táncsics-börtönt is magában foglaló ingatlant két másik épülettel együtt adja vissza a magyar államnak, ezek közül az egyik a Béla király úton, a másik a Széchenyi rakparton található. Cserébe Magyarország átadja a budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet, valamint elvégzi ezek felújítását.

"A Szabadság téri ingatlanokat a magyar állam úgy adja át, hogy azok irodai helységnek alkalmasak legyenek. Ennek költségeit a magyar állam vállalja, ez 2,5-3 milliárd forintos összeg, de ebből az ingatlanok értéke közötti különbség, mintegy nyolcszázmillió lejön" - mondta Göncz Kinga külügyminiszter, újságírói kérdésre válaszolva. A magyar diplomácia vezetője hozzátette: még nem lehet pontosan tudni, mire használják majd a visszakapott ingatlanokat. Az azonban biztos, hogy Táncsics egykori börtönét látogathatóvá szeretnék tenni.

Göncz Kinga és April Foley budapesti amerikai nagykövet egyaránt emlékeztetett arra, hogy George W. Bush elnök tavalyi budapesti látogatásán született elvi egyezség az ingatlancseréről. Foley hangsúlyozta: a szerződés két barát, két szövetséges között köttetett, és jól példázza a kétoldalú kapcsolatok kiválóságát. Az épületcseréről szóló szándéknyilatkozatot még 2006 októberében írta alá Göncz Kinga külügyminiszter és April Foley budapesti amerikai nagykövet; akkor fél évet szabtak a végső megállapodás aláírására.

Az egykori Táncsics-börtön, a mintegy 1200 négyzetméter hasznos alapterületű ingatlan a II. világháborút követően került amerikai tulajdonba. Az épületet a Függetlenség napja júliusi kerti ünnepségén kívül ma alig használják. A lakóház 8-10 tengerészgyalogos szálláshelyéül szolgál, a volt Táncsics-börtön emeletén pedig konditermet rendeztek be tengerészeknek.

A Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületegyüttesből szabadították ki a márciusi ifjak 1848. március 15-én, több mint egyéves bezártságból Táncsics Mihály (1799-1884) írót, politikust, aki azután 1860-tól 1867-ig újra ott raboskodott.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár