A kalapos király és a hazai mérnökképzés
2007. augusztus 30. 15:00
Kétszázhuszonöt éve, 1782. augusztus 30-án alapította II. József a budai egyetem keretében a Mérnöki Intézetet, a Műegyetem elődjét.
Korábban
Az egyetem vezetése már ekkor kezdeményezte, hogy indítsanak mérnöki kurzusokat is, a tanítás azonban csak II József idején indulhatott meg, akinek gazdaságpolitikája szükségessé tette olyan szakemberek színvonalas képzését, akik értettek a földmérési munkálatokhoz, folyószabályozáshoz, csatornaépítéshez, duzzasztógátak, malmok, utak és hidak tervezéséhez, a mocsarak lecsapolásához.
Az első mérnökképző intézet Magyarországon a Selmecbányai Bányászati Akadémia volt, amit III. Károly 1735-ben alapított. A selmecbányai Akadémián matematikát, bányaméréstant is oktattak egyéb bányászati és kohászati szaktárgyak mellett. Akadémiai rangot 1770-ben Mária Teréziától kapott, az iskolába még Dél-Amerikából is jöttek hallgatók. A Selmecbányai Akadémia szellemi és tudományos jogutódai a Soproni Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Dunaújvárosi Főiskola.
II. József 1782. augusztus 30-án írta alá az alapító rendeletet, ezzel megalakult az Institutum Geometricum, a Mérnöki Intézet. A rendelet azt is kimondta, hogy nyilvános mérnöki állásra csak az alkalmazható, aki az egyetemen nyilvános vizsgát tett, ezzel rangot adott az iskolának és a mérnöki pályának. Az Institutum Geometricum 12 évvel előzte meg a híres francia École Polytechnique-ot.
Az oktatás a budai várban kezdődött, helyszűke miatt hamarosan egy uradalmi dézsmaházban folytatódott, majd II. József 1784-ben Pestre, a ferencesek pesti kolostorának kertjében álló kisebb épületbe költöztette a Mérnöki Intézetet, ahol 1850-ig működött.
Az alapító rendelet szerint az intézetbe a bölcsészeti tanfolyam elvégzése után lehetett beiratkozni. A két évig tartó képzés fő tantárgya az alkalmazott matematika volt, s heti 8 órában földmérési és vízépítő ismereteket is szereztek a hallgatók. A heti 25 órás óraszámba beletartozott még 5 óra mezőgazdaság, 2 óra építészet, 4 óra asztronómia, 1 óra mechanika. A diploma megszerzéséhez záróvizsgát kellett tenni trigonometriából, földmérésből, hidraulikából, hidrotechnikából, mechanikából és gazdaságtanból. Az intézet első igazgatója a gyakorlati mértan és vízépítészet kiváló tanára, Rausch Ferenc volt.
A Mérnöki Intézetet 1850-ben megszüntették és az 1844-ben alapított József Ipartanodához csatolták, amelyet 1856-ban felsőfokú tanintézetté emeltek. 1860-tól volt használatos a Királyi József Tudományegyetem elnevezés, amelyet 1870-ben törvénnyel szerveztek újjá. Az intézmény neve 2000-től Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap