Divatot teremtettek a bécsi zsiráfok
2007. július 31. 16:00
Kétszázötvenöt éve, 1752. július 31-én nyílt meg Schönbrunnban a bécsi állatkert, a világon a legrégebbi máig fennálló ilyen intézmény.
Korábban
Állatkerteket a görögök és rómaiak már az ókorban is kialakítottak, ezekben elsősorban ragadózókat tartottak cirkuszi célra. A középkorban a menazsériák az uralkodók hatalmát fejezték ki, híres volt a münzbergi és a friedbergi állatkert. Az első mai módon működő, nyilvános intézmény a francia forradalom idején alakult ki XIV. Lajos versailles-i menazsériájából, a pesti Állatkert 1866. augusztus 9-én nyílt meg.
A bécsi Belvedere kastély kertjében Savoyai Jenő herceg hozott létre állatseregletet, ennek állományát vásárolta meg Lotaringiai Ferenc, Mária Terézia férje (a Belvedere menazsériájából egy sas élt a legtovább, 117 fogságban töltött év után 1824-ben múlt ki). A schönbrunni állatkertet 1752. július 31-én nyitotta meg I. Ferenc császár a palota kertjének egy részén. A császári pár parancsára az osztrák nagykövetek és utazó kereskedők szereztek be állatokat, s az első 30 évben az uralkodónő parancsára nem tartottak itt ragadozókat.
A kertet 1780-ban nyitották meg a közönség számára, amely nagy érdeklődéssel kísérte az egzotikus állatok sorsát. Az első, 1828-ban érkezett zsiráf például divatot teremtett: volt kesztyű, ruha, kalap és frizura "á la giraffe", de még zsiráf-galopp nevű tánc is. A világon először ebben az állatkertben született elefánt, 1906. július 14-én. Az állatkertet, amelyben 1914-ben 3400 állat élt, az első világháború után pénzügyi okokból be akarták zárni. Ezt a bécsiek egy nagyvonalú gyűjtőakcióval megakadályozták ugyan, de bevezették a belépti díjat. A második világháború is nagy pusztulással járt, s a következő évtizedekben újra és újra napirendre került a bezárás kérdése.
A világ legrégibb állatkertje külsőleg nem sok változott a kezdetek óta, szakmai körökben mégis korszerű állattartási módszereiről híres. Például napelemeket is használnak energiatermelésre, sőt nemcsak fűtenek velük, de így hűtik a hideget kedvelő állatok házát. A 17 hektár területű létesítmény átalakított régi épületeiben és a tágas kifutóiban jelenleg 550 faj 3000 egyede él, s a park minden esztendőben újdonságokkal várja látogatóit. A megmaradt 18. századi császári pavilon ma kávézó és étterem, de sok más épület is a barokk kort idézi.
A belépőjegy 12 euró a felnőtteknek, 5 a gyerekeknek, a bejáratnál magyar nyelvű ismertetők is kaphatók.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap