Megtalálták a Nagy Sándor előtti Alexandriát
2007. július 26. 12:00
A kutatók Alexandria partjainál vízalatt vett talajmintákban találták meg az egykori város maradványait, és egyben az is kiderült, hogy a település Nagy Sándor érkezése előtt már hét évszázadon át virágzott.
Korábban
Nagy Sándor i.e. 332-ben alapította Egyiptom partjain Alexandria városát, hogy azzal halhatatlanná tegye a nevét. A várost a legtöbben híres - egykor a világ legnagyobb - könyvtáráról, míg mások az ókori világ hét csodája egyikeként ismert Fároszról, azaz világítótornyáról ismerték. Azt azonban már jóval kevesebben tudják, hogy Alexandria egy Rhakotisz nevű településből (vagy más néven Râ-Kedetből) nőhetett ki, amely a történészek jelenlegi álláspontja szerint egy kevésbé jelentős halásztelepülés volt. Ez a kép hamarosan megváltozhat: az alexandriai öbölben vett legújabb talajminták alapján a kutatók úgy gondolják, hogy ott már i.e. 1000-től egy virágzó nagyváros állhatott.
Csak egy meglévő nagyvárost keresztelt át? |
"Alexandria egy már meglévő és esetleg nagyon fontos településre épült rá, amelyet azért becsülünk le, mert már nem látjuk" - mondta el a kutató a Live Science-nek. "Egész mostanáig ugyanis nem találtunk semmi konkrét információt Rhakotiszról". A kutatás részletes eredményeit a GSA Today című folyóirat augusztusi számában mutatják majd be.
Egy korábbi alexandriai kutatás szerint a város az egyiptomi Óbirodalom idején (i.e. 2686-2181) különösen fejlett gazdasági tevékenységet folytatott, majd némi átmenetet követően a vaskorban (i.e. 1000-800) újra virágzott. Ezután Nagy Sándor hódításáig ismét látványosan kevesebb a fosszíliákban mért ólomszennyezés mértéke, ami a dekonjunktúra jele, s ami időben megegyezik az Egyiptomi Birodalom hanyatlásával. A következő fellendülésre majd i.e. 330 körül, valamint a római időszakban, mintegy négyszáz évvel később utalnak a mérési eredmények.
A szakértők szerint Nagy Sándor azért választhatta ezt a területet, mert az öböl megvédi a hajókat a Földközi-tenger téli viharaitól. Stanley szerint egy kikötő létesítéséhez nagyon kevés ilyen hely van az egyiptomi partokon, és éppen ezért említhették meg a várost az Odüsszeiában is. A terület minden bizonnyal menedéket nyújthatott a görög és föníciai hajósoknak, így a jövőbeli kutatás arra irányulhat majd, hogy kiderítse a település Nagy Sándor előtti lakóinak egykori hétköznapjait. "Most ugyanis szinte semmit nem tudunk róluk" - állítja Stanley.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már Pearl Harbor előtt hadba szálltak az amerikaiak a német tengeralattjárók ellen
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Alvilági segítséget is kaptak az amerikaiak a Mussolini elleni harcban
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.