2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Újra megvizsgálják a királyi múmiákat

2007. július 16. 13:00

Egyiptom összes királyi múmiájának identitását ellenőrizni kell - jelentette be Zahi Hawass, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetője, miután I. Thotmeszről kiderült, hogy korábban tévesen azonosították.

Hawass bejelentése szerint a kairói Egyiptomi Múzeum közel 40 királyi múmiáját CT-vel fogják átvilágítani, majd DNS-analízist végeznek el rajtuk. Minderre azért kell majd sort keríteni, mert a kutatók között komoly megdöbbenést váltott ki, amikor a legutóbbi vizsgálatok során az derült ki, hogy az I.Thotmeszének gondolt múmia valójában egy fiatal, nyíltól megsérült fiú holtteste. A Reutersnek adott interjúban a főrégész elmondta, hogy emiatt vonta kétségbe az összes múmia identitását, és azokat egytől egyig a legmodernebb technológiákkal kell majd megvizsgálni.

Hatsepszut királynő nemrég azonosított múmiája

Ez persze már nem jelent gondot: az intézménynek közel két éve áll rendelkezésre egy megfelelő CT-készülék, míg a modern DNS-labort idén áprilisban állították fel. Az első fizikai károsodás nélküli kicsomagolást - bár akkor még egy kölcsönbe kapott eszközzel - Tutanhamon múmiáján végezték el 2005-ben. Hawass szerint abban az esetben nincs szükség a vizsgálat elvégzésére, mert a fiú identitásában biztosak lehetnek, hiszen 1922-ben Howard Carter egy lezárt sír mélyén talált érintetlen koporsóból emelte ki a múmiát.

Ugyanez azonban nem mondható el az egykori főméltóságok többségéről, akiket a fosztogatóktól való védelem miatt sokszor elvittek a sírjukból és máshol rejtettek el. Június végén sikerrel azonosították I. Thotmesz hasonló körülmények között kényszerköltöztetett lányát, Hatsepszutot, aki az előzetes vizsgálatok szerint egy rossz fogakkal, elhízással és csontrákkal küszködő nő lehetett.

A kutatók az akkor vett DNS-minták alapján jöttek rá arra, hogy a nő apjának vélt múmia nem lehetett a 60-as éveiben elhunyt fáraóé. Hawass szerint a korábban Hatsepszut dajkájának sírjában talált és jelenleg még azonosítatlan múmiák komoly reményre adnak okot, és szerinte az is lehet, hogy azok között rejtőzhet I.Thotmesz holtteste. A múmiakutatás Szent Grálja pedig az lenne, ha megtalálnák Nofertiti valódi múmiáját is - árulta el az interjúban.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár