Kulturális sokkot okozott a rendszerváltozás
2007. június 28. 08:00
Közép- és Kelet-Európa felzárkózása "nem irreális cél, de nem is diadalmenet"; a siker nem garantált, a folyamatot külső és belső tényezők egyaránt veszélyeztetik.
Korábban
Példaként említette a "lázas felbuzdulást", amellyel az állam visszaszorítását követelték. A tudós ellenpéldaként Szlovéniát, a térség legsikeresebb országát hozta fel, ahol nagyon óvatosan privatizáltak, s csupán 2000 után, az EU nyomására fogtak hozzá nagyobb mértékben az állami tulajdon lebontásához. A másik hibának Berend T. Iván az elsietett nyitást nevezte, azt, hogy a régió országaiban a gyorsaság önmagában értékké vált. Mindennek következtében a térség gazdaságainak teljesítménye, amely az 1820-as évektől, a statisztika megjelenésétől kezdve a nyugat-európai szint 45-50 százalékát tette ki, 1993-ban 30 százalékra esett vissza - mutatott rá a történész.
Az átalakulások társadalmi hatásaival kapcsolatban kiemelte, hogy a rendszerváltás után tömegessé vált a munkanélküliség, az árszínvonal a korábbi öt-nyolcszorosára emelkedett, miközben jelentősen csökkentek a reálbérek, s megjelent a nyomor. "A lakosság 30-60 százaléka a vesztesek közé került" - mondta Berend T. Iván. Szavai szerint a sokkhatás azonban nem annyira anyagi, mint inkább kulturális okokra vezethető vissza, arra, hogy megszűntek a megszokott intézmények, s átalakult az értékrend.
Mint mondta, az egy munkahelyhez való ragaszkodás többé nem érték, ahogy korábban nem tartozott az értékek közé a kockázatvállalás. Az új értékek csak generációváltással gyökeresedhetnek meg véglegesen - hangsúlyozta a professzor. Az átalakulások pozitív momentumai közé sorolta a piacgazdaság kialakulását, a modern technológiák és üzemszervezés meghonosodását, az export új szerkezetét.
Kiemelte: mindebben óriási szerepe volt az Európai Uniónak, amely 2000 és 2013 között 145 milliárd eurót adott, ad segélyként a régió országainak, csaknem kétszer annyit, mint a második világháború után a Marshall-terv keretében folyósított az Egyesült Államok Nyugat-Európának. Szerepet játszottak a direkt külföldi befektetések is, amelyekkel másfél évtized alatt 240 millió dollár érkezett a régióba - mutatott rá Berend T. Iván, hozzátéve, hogy az összeg kétharmadát Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon fektették be.
A történész előadása végén a kilátásokról beszélt. Mint mondta, a siker nem garantált. A térség felzárkózása Nyugat-Európához "nem irreális cél, de nem is diadalmenet", a folyamatot külső és belső tényezők egyaránt veszélyeztetik. A tudós külön kiemelte a politikai és gazdasági stabilitás fontosságát. Szavai szerint, "ha szétnézünk Közép- és Kelet-Európában, virágzik a populizmus", ám az EU közreműködésével, amely támogatja a regionális fejlesztéseket", lehetőség van a nehézségek leküzdésére.
Végső konklúzióként Berend T. Iván kifejtette, hogy ha sikeres lesz a felzárkózás, a közép-kelet-európai régió, amelynek országait leginkább a hasonló problémák kötik össze, eltűnik, "beolvad Európa testébe".
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap