Szörnyűségek a Titanic túlélőjének levelében
2007. április 16. 12:30
A Titanic elsüllyedésének szörnyűségei elevenednek meg abban a levélben, amelyet az egyik túlélő, Laura Mabel Francatelli írt nem sokkal a tragédia után.
Korábban
A Francatelli családja által őrzött tárgyak a nő 1967-ben bekövetkezett halála után kerültek unokaöccse birtokába. Az 1882-ben született Francatelli munkaadójával, a Madame Lucille nevű ismert ruhaszalon tulajdonosnőjével, Lady Duff-Gordonnal utazott a Titanicon. Velük tartott a ruhatervező férje, Sir Cosmo Duff-Gordon is.
A levél leírja, hogy Francatelli 1912. április 15-én éjfélkor kinyitotta az E-36-os kabin ajtaját, és látta, ahogy az utasok éjszakai öltözékükben elhagyják szobáikat. A hajótisztek ennek ellenére folyamatosan azt ismételgették, hogy minden rendben van. Francatelli és a Duff-Gordon házaspár ekkor felmentek a fedélzetre, ahol észrevették, hogy `a tenger egyre közelebb jön... süllyedünk.`
Az árverésre kerülő mentőmellény |
"...leereszkedtünk a sötét vízbe. Soha nem fogom elfelejteni. A csónakban nem volt semmilyen fény vagy lámpa... Megpróbáltunk eltávolodni a hajótól, amely gyorsan süllyedt, nehogy az örvény elkapjon bennünket. Aztán olyan szörnyűségek történtek, amelyekről nehéz írnom. Még ma is hallom a nők, gyerekek és férfiak kiáltását a jeges hullámok között. Nincs annál szörnyűbb, mint amikor egy úszó városhoz hasonlító, gyönyörű és csodálatos hajó hirtelen elsüllyed. Az egészet a csónakból figyeltem, láttam, ahogy kialszanak a fények, hallottam a hatalmas robajt, majd a vízben lévők százainak sírását és kiáltozását."
Francatelli és a Duff-Gordon házaspár megmenekülését azonban hangos botrány követte, mivel Sir Cosmo pénzt kínált az evezősöknek, mialatt a csónakban voltak, és sokan ezt megvesztegetésként értelmezték. Steve Rigby, az angol Titanic Társaság elnöke, és egy Titanicról szóló könyv szerzője viszont azt nyilatkozta, hogy nem kételkedik Francatelli kijelentésében.
A levél azt is bemutatja, hogy a mentőcsónak a leeresztése után nem tért vissza a süllyedő hajóhoz, mert az örvény könnyen felboríthatta volna a kis csónakot. "A hajóhoz való visszatérés rendkívül veszélyes lett volna számukra. A csónak könnyen felborulhatott volna. A vízben legfeljebb 15 percig lehetett életben maradni. Olyan hideg volt, hogy ha édesvíz lett volna, biztosan teljesen befagyott volna."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.