Mussolini nem akart háborúzni
2007. február 13. 11:45
Az egykori olasz diktátor egyáltalán nem örült a második világháborúnak, és nagyon vonakodott a részvétel minden formájától - derül ki Mussolini hosszú rejtőzés után előkerült állítólagos naplóiból.
Korábban
A múlt héten ünnepélyes sajtótájékoztatón jelentették be, hogy egy svájci ügyvéd birtokában vannak Mussolini elveszettnek hitt naplói. A rendezvényen az egykori diktátor unokája, a szélsőséges nacionalista képviselő Alessandra Mussolini vette védelmébe nagyapját, mondván a naplók segítségével egy teljesen új kép rajzolódik ki Mussoliniről, aki mindvégig vonakodott a háborús szerepléstől, és nem örült Hitler lépéseinek. `Ezek nagyon fontos dokumentumok, mert sokkal nagyobb objektivitást tesznek lehetővé nagyapám háborús szerepének tárgyalásában` - nyilatkozta.
Alessandra és nagyapja |
A Torinói Egyetem professzora, Valerio Castronovo azonban óvatosan fogalmazott az ügyben, mert szerinte sok Mussolini-napló előkerült már az elmúlt 20 évben, és azok közül egyik sem volt hiteles. Denis Mack Smith brit történész azonban a Guardiannek elmondta, hogy ezek pontosan azok a naplók lehetnek, amiket ő már 20-30 éve is látott. Ebben az esetben nincs oka kétségbe vonni az eredetiségüket. "Ám ennek ellenére unalmasak...olyan dolgok vannak benne, amiket bárki papírra vetne" - mondta.
Francesco Perfetti Mussolini-kutató nem zárta ki, hogy a naplót valóban Mussolini írta, ugyanakkor további vizsgálatokat sürgetett a dokumentum eredetiségének megállapításához. "Biztos vagyok benne, hogy léteznek a naplók, és egyáltalán nem lep meg, hogy Mussolini a 1939-ben nem akart belépni a háborúba Hitler ellen. Senki sem akart akkoriban háborúzni Olaszországban" - mondta a történész. Egyik kollegája, Giovanni Sabatucci ellenben másként vélekedik: "Miért várt volna valaki ilyen sokáig, ha ennyire értékes dokumentum van a birtokában?" - fogalmazta meg kétségét, és utalt arra, hogy korábban is felbukkantak már állítólagos Mussolini-naplók, amelyek végül hamisítványnak bizonyultak.
A neofasisztákhoz közel álló Giorgio Pisano történész pedig tudni véli, hogy Mussolini igazi naplója - amelyet japán diplomaták Svájcba csempésztek Salóból, a németek befolyása alatt működő észak-olasz bábállam fővárosából - jelenleg a vatikáni archívum zárolt állományában van.
A naplókat Mussolini utolsó szökése közben egy aktatáskában vitte magával, amit a tavaly elhunyt partizán vett el tőle. Azok onnan kerültek egy svájci ügyvédhez kerültek, aki jelenleg azok tulajdonjogáról tárgyal. A korabeli pletykák szerint a diktátor elfogásakor aranyrudakat vitt magával, ám lehetséges, hogy az az aranyat valójában a diktátor naplói és személyes iratanyagai jelentették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
kommunizmus
- Karrierje során számos álnevet viselt a rettegett Péter Gábor
- Arisztokratikus környezetben, Capri szigetén álmodozott a hatalomátvételről Lenin
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Négy amerikai elnökkel is találkozott az emigrációba kényszerült Varga Béla
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének
- Abszurd részleteket is kikényszerítettek a vallatók a Rajk-per vádlottjaiból
- A Sztálin-szobor felállításának ürügyén pusztították el a kommunisták a Regnum Marianumot
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap